Jubileuszowy "Śpiewograniec" już za nami

Marta Woynarowska Marta Woynarowska

publikacja 24.02.2019 11:14

Granitowa statuetka Grand Prix XXV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Śpiewograniec" pojechała do Katowic.

Jubileuszowy "Śpiewograniec" już za nami Grand Prix przypadło 12 Próbnej Drużynie Wędrowniczej Ostatni Sojusz Ludzi i Elfów z Katowic Marta Woynarowska /Foto Gość

Jury postanowiło przyznać główną nagrodę 12 Próbnej Drużynie Wędrowniczej Ostatni Sojusz Ludzi i Elfów z Katowic.

- Przyznaję, że poziom tegorocznych prezentacji mnie zaskoczył. Dotychczas był on raczej ogniskowo-zabawowy, ale najwidoczniej coś drgnęło. Po pierwsze występujący zaczęli lepiej śpiewać technicznie, po drugie, zdali sobie sprawę, że scena rządzi się swoimi prawami. Zmiany idą zdecydowanie w dobrym kierunku, a prezentowane piosenki są w swoim charakterze jak najbardziej harcerskie - mówi przewodniczący jury Jarosław Piątkowski.

Komisja konkursowa, w składzie której zasiedli: hm Czesław Chabel, hm Janusz Szwed, Kamila Kędziora, Barbara Boślak i phm Robert Kędziora, po przesłuchaniu 41 utworów, postanowiła pierwszymi miejscami nagrodzić - Zespół 104 ADH z Mirca w kategorii z podkładem muzycznym oraz Zespół Manufaktura z Annopola w kategorii z własnym akompaniamentem.

Podium wśród grup korzystających z podkładu muzycznego zajęły zespoły z Mirca - drugie miejsce zajął „Hapy”, trzecie zaś „Wichry”. W kategorii zespołów występujących z własnym akompaniamentem drugie miejsce przypadło 11 ADH Polana z Katowic, która zdobyła ponadto nagrodę w kategorii dodatkowej za wykonanie piosenki „Ludzie” z repertuaru "Starego Dobrego Małżeństwa", na trzecim miejscu uplasował się „A ja wiem” z Mielca.

Wyróżnienia jury przyznało „A to ci dopiero” z Mielca, Harcerkom 82 DH Kubuś ze Starachowic oraz „Zodiakowi” w Kęt.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, organizatorzy zaproponowali dodatkową kategorię, w ramach której występujące zespoły miały w twórczy sposób zinterpretować wybrany przez siebie utwór z repertuaru „Starego Dobrego Małżeństwa”.

- Tylko trzy zespoły zdecydowały się na udział. Okazuje się bowiem, że harcerskie grupy muzyczne mają zazwyczaj charakter odtwórczy, trudniej jest im wykreować zupełnie nową, swoją aranżację znanych kompozycji - zauważa Jarosław Piątkowski.

Podczas koncertu galowego nagrody i dyplomy otrzymały wszystkie występujące zespoły harcerskie. Uhonorowane zostały także osoby, instytucje, firmy, które przez 25 edycji festiwalu wspierały, współpracowały przy jego organizacji.

- Patronat nad jubileuszową edycją „Śpiewograńca” objęli: prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, marszałek podkarpacki Władysław Ortyl oraz europoseł Elżbieta Łukacijewska - mówi Robert Kedziora, dyrektor festiwalu. - Zorganizowanie tak dużej imprezy było możliwe dzięki grupie ponad 25 darczyńców i sponsorów, którzy współfinansowali zakup nagród oraz pokrycie kosztów organizacyjnych festiwalu.

Nad porządkiem i logistyką imprezy tradycyjnie czuwała drużyna sztabowa ze Szczepu Jedynka z Nowej Dęby.

Czytaj także: