Trwa jubileuszowy Śpiewograniec

Od piątku Tarnobrzeg pełni rolę stolicy piosenki harcerskiej.

Od ćwierć wieku, w ostatni weekend lutego, zjeżdżają się harcerze z całej Polski, by zawalczyć o Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej "Śpiewograniec".

22 lutego przypada rocznica urodzin założycieli skautingu - sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Dla upamiętnienia tej daty harcerze i skauci na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Nie inaczej było także w Tarnobrzegu.

W piątek, już od wczesnych godzin popołudniowych, przed Szkołą Podstawowa nr 3, która zamieniona została na harcerską stanicę, zaroiło się od grup młodzieży z plecakami, instrumentami, a przede wszystkim z radosnymi okrzykami powitań. Ci, którzy są stałymi bywalcami festiwalu, po rejestracji w sztabie oddalili się do swoich kwater. Tym, którzy czuli się nieco niepewnie, pomagali sztabowcy. Po zakwaterowani i zapoznaniu się z programem jedni udali się zwiedzać miasto, inni - na próby mikrofonowe, pozostali natomiast ćwiczyli przed wieczornym "Świeczkowiskiem", które rozpoczęło się po uroczystym apelu oficjalnie otwierającym festiwal. "Świeczkowisko" szczególnie mocno uwidoczniło wszelkie tradycyjne symbole skautowej i harcerskiej przyjaźni.

Każdy, kto usiadł tego wieczoru w harcerskim kręgu, mógł doświadczyć uczucia bezpieczeństwa i radości, że jest częścią jakiejś wspólnoty.
Do późnych godzin nocnych w szkole rozbrzmiewały harcerskie pieśni i piosenki, łącząc tych, którzy dzisiaj stanęli do walki o tytuł zwycięzcy.

W tegorocznej edycji udział zapowiedziały 23 zespoły z najodleglejszych rejonów kraju. Od rana na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury trwają przesłuchania konkursowe. Jury wysłucha 41 utworów o tematyce harcerskiej, turystycznej lub żeglarskiej i wyłoni zwycięzców, których poznamy podczas koncertu galowego. Organizatorom w równej mierze zależy na popularyzacji piosenki harcerskiej, jak i utrwalaniu harcerskich tradycji. Dlatego też nie bez przyczyny wybrano ten termin. Nad sprawnością programową i systemu logistycznego zaplecza czuwa drużyna sztabowa ze Szczepu JEDYNKA z Nowej Dęby.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..