Od 15 do 16 maja w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbywał się XVII Zjazd Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego - organizacji zrzeszającej osoby zaangażowane w refleksję naukową i wychowawczą inspirowaną chrześcijańskim humanizmem św. Franciszka Salezego, patrona uczonych i wychowawców.
Tegoroczne spotkanie, w którym uczestniczyło 34 przedstawicieli świata nauki, duchowieństwa i edukacji, połączone było z konferencją zatytułowaną "Młodzież w perspektywie sensu życia". W centrum uwagi znalazły się aktualne wyzwania związane z dojrzewaniem i duchowym rozwojem młodego pokolenia.
Zjazd rozpoczął się od zwiedzania zespołu pokamedulskiego w Rytwianach, którego historia sięga początków XVII wieku. Uczestnicy poznali architekturę kościoła pw. Zwiastowania NMP oraz zwiedzili miejsca związane z życiem dawnych mnichów: chór zakonny, krypty i galerię prezentującą artefakty z badań archeologicznych. Program kulturalny objął również wizytę w muzeum serialu "Czarne chmury" i Izbie Pamięci Radziwiłłów. Spacer po ogrodach klasztornych stanowił okazję do rozmów, refleksji i modlitwy. Dzień zakończyło spotkanie integracyjne.
Drugiego dnia zjazdu odbyła się Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Jerzego Gocki SDB, prezesa TNFS, z homilią ks. kan. Wiesława Kowalewskiego, dyrektora Pustelni Złotego Lasu. Po niej rozpoczęły się obrady konferencyjne w ramach projektu "Młodzież i jej świat".
W pierwszej części konferencji, moderowanej przez prof. Monikę Podkowińską (SGGW), głos zabrali: prof. Krzysztof Wielecki (UKSW), który analizował napięcia i paradoksy codzienności młodych ludzi, prof. Marek Melnyk (UWM), który zwracał uwagę na doświadczenia samotności młodzieży z terenów wiejskich, ks. prof. Witold Kawecki (UKSW), który wskazał na deficyt wartości w przestrzeni kultury i dr Dariusz Wesołowski (WSKM), który obrazowo mówił o młodych jako "ptakach z podciętymi skrzydłami".
Drugą część stanowiła panelowa dyskusja z udziałem młodzieży, moderowana przez prof. Sylwię Jaskułę-Korporowicz (UJ). Młodzi uczestnicy mówili otwarcie o swoich poszukiwaniach sensu życia, potrzebie relacji, autorytetów i przestrzeni do wyrażania siebie. Wypowiedzi te uzupełniły naukowe wystąpienia.
Na zakończenie odbyły się Walne Zebranie TNFS oraz wspólny obiad.