Kierują serca ku Bogu

Wszystko zaczęło się od kilku zniszczonych instrumentów, które miały trafić na złom. Dziś, po 25 latach, Parafialna Orkiestra Dęta w Komorowie to duma lokalnej społeczności, wielopokoleniowa tradycja i symbol wspólnoty budowanej przez muzykę.

Historia orkiestry sięga 21 kwietnia 1999 roku, kiedy to grupa entuzjastów pod kierownictwem Kazimierza Kosiorowskiego i ówczesnego proboszcza ks. Andrzeja Caga postanowiła stworzyć zespół muzyczny przy parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Komorowie.

Pierwsze instrumenty, w fatalnym stanie, pochodziły z Zakładów Metalowych "DEZAMET" w Nowej Dębie. Udało się je jednak odkupić i odrestaurować. Wielką pomocą okazali się przyjaciele ks. Andrzeja Caga z orkiestry garnizonowej w Rzeszowie, którzy pomogli przy naprawach.

Początki nie były łatwe. Pierwsi członkowie orkiestry to dzieci z trzeciej, czwartej i piątej klasy szkoły podstawowej, które nie miały wcześniejszego przygotowania muzycznego. Kazimierz Kosiorowski podjął się ich nauki od podstaw.

Po dwóch latach nauki przyszedł pierwszy wielki moment – 20 maja 2001 roku odbył się debiutancki koncert orkiestry, który trwał 45 minut.

Przez lata orkiestra rozwijała się zarówno muzycznie, jak i organizacyjnie. Przykładem tej ewolucji jest zmiana pokoleniowa, której kulminacją była uroczystość jubileuszowa w dniu 28 grudnia 2024 roku, kiedy to nastąpiła symboliczna zmiana. Piotr Rzemień, wieloletni członek orkiestry, został nowym kapelmistrzem, przejmując pałeczkę po Kazimierzu Kosiorowskim.

Kierują serca ku Bogu   Corocznie koncertują w WSD w Sandomierzu podczas Dnia Otwartej Furty. ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Dziś orkiestra liczy 27 muzyków, a jej repertuar obejmuje zarówno pieśni religijne, marsze patriotyczne, jak i utwory rozrywkowe. Jej obecność stała się nieodłącznym elementem uroczystości parafialnych i lokalnych wydarzeń.

Ks. Krzysztof Nowak, obecny proboszcz parafii w Komorowie, podkreślił, jak wielką wartością dla parafii jest działalność orkiestry. – Muzyka w liturgii ma szczególną moc – podnosi serca, wzmacnia modlitwę i jednoczy wiernych. Orkiestra z Komorowa od 25 lat czyni to w wyjątkowy sposób. To nie tylko grupa muzyków, ale prawdziwa rodzina, w której wiara i pasja idą w parze. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przez lata wkładali w nią swoje serce i talent. Dziś widzimy owoce ich pracy – nowe pokolenia młodych ludzi kontynuujących tę piękną tradycję – zaznaczył.


Więcej na ten temat będzie można przeczytać w sandomierskim dodatku do papierowego wydania "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 9 lutego.

« 1 »