Galeria Malarstwa im. Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli zorganizowała literacki konkurs dla uczniów szkół podstawowych i średnich, który przebiegał pod hasłem "Maria i Witold Habdank-Kossowscy - wierni wartościom".
Konkurs odbył się w związku z ustanowieniem przez Radę Miasta Stalowej Woli 2024 Rokiem Witolda Habdank-Kossowskiego. - Zadaniem jego uczestników było napisanie opowiadania, w którym autor lub autorka nawiąże do regionu powiatu stalowowolskiego. Praca mogła być związana z teraźniejszością lub historią, np. walorami turystycznymi czy miejscami, które są dla autora bądź autorki szczególnie ważne. Jedną z propozycji, wskazaną przez organizatorów, było zasłużone dla miasta małżeństwo Kossowskich - poinformowała dr Joanna Kopacz, koordynatorka konkursu.
Prace oceniali pracownicy Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli. Jury, któremu przewodniczył dr Dariusz Zięba, wyłoniło zwycięzców, którymi zostali: Julia Margol (kategoria klasy 4-5), Nikola Wojtyna i Gabriela Małek (klasy 6-8), Sylwia Bujak, Oliwia Pisarczyk, Łukasz Jansnosz, Maria Kałdan i Julia Wiśniowska (szkoła ponadpodstawowa). Laureaci otrzymali ciekawe nagrody, w tym lot balonem czy obiad wraz z rodziną z restauracji.
Jednymi z laureatek konkursu były Gabriela Małek i Julia Margol. - Tematem mojej pracy był Eugeniusz Kwiatkowski, twórca COP. Wybrałam go, ponieważ skoro przyczynił się do powstania Stalowej Woli, sądziłam, że będzie dobrym bohaterem mojego opowiadania. Oczywiście wcześniej szczegółowo zapoznałam się z jego życiorysem - wyznała Gabriela. - Ja natomiast skoncentrowałam się na postaci Witolda Habdank- Kossowskiego. W wyborze konkretnego tematu pomogła mi nauczycielka j. polskiego. Mój bohater nauczał we wsi Charzewice i tam po zajęciach spotykał ducha. Opowiadanie owiane jest trochę grozą, ale ja lubię takie klimaty - dodała Julia.
Witold Habdank-Kossowski był organizatorem i pierwszym dyrektorem Państwowego Gimnazjum i Liceum w Stalowej Woli, a także organizatorem tajnego nauczania w czasie niemieckiej okupacji.