W 2024 roku Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu zrealizowała szereg inicjatyw, które łączyły popularyzację nauki z konserwacją unikalnych zabytków. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przywrócono świetność średniowiecznym manuskryptom, dokumentom pergaminowym i metrykalnym księgom, które świadczą o bogatej historii regionu.
W ramach programu "Wspieranie działań muzealnych" odrestaurowano XIV-wieczny rękopis "Dekretały Grzegorza IX" oraz trzy dokumenty pergaminowe z XV wieku. Manuskrypt, wykonany na pergaminie i bogato iluminowany, był oprawiony w drewniane okładziny powleczone białą skórą. Dokumenty pergaminowe, w tym akt erygowania Bractwa Różańcowego z 1490 roku, posiadają oryginalne pieczęcie, co czyni je wyjątkowymi.
Natomiast dzięki programowi "Ochrona zabytków" uratowano dwa średniowieczne rękopisy oraz zabezpieczono zbiór homilii z XV wieku. Prace obejmowały m.in. dezynfekcję, oczyszczenie i stabilizację konstrukcji, a także rekonstrukcję opraw. Koszt realizacji tych zadań wyniósł łącznie ponad 180 tys. zł, z czego znaczną część pokryły dotacje.
Po raz pierwszy biblioteka skorzystała z programu "Wspieranie działań archiwalnych" konserwując dwie księgi metrykalne z XVI i XVII wieku z parafii Mniszek. Prace obejmowały dezynfekcję, naprawę uszkodzeń i wykonanie pudeł ochronnych.
Odnowione rękopisy i dokumenty można podziwiać na wystawach w Muzeum Diecezjalnym oraz Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu do końca marca 2025 roku.
Więcej na ten temat będzie można przeczytać w sandomierskim dodatku do papierowego wydania "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 5 stycznia.