W bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyła się uroczysta Pasterka, która rozpoczęła się tradycyjnym śpiewem kolędy "Wśród nocnej ciszy".
Następnie ks. Michał Powęska, rektor Wyższego Seminarium Duchownego, uroczyście złożył w żłóbku figurkę Dzieciątka Jezus.
Liturgii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz w koncelebrze z proboszczem katedry ks. Jackiem Marchewką oraz jego współpracownikami. We Mszy Świętej uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza, siostry zakonne, alumni seminarium duchownego, a także turyści i osoby przybyłe spoza miasta.
Szczególną oprawę uroczystości nadała obecność Rycerstwa Sandomierskiego oraz występ Chóru Katedralnego, który uświetnił Eucharystię swoim śpiewem.
Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o narodzinach Dzieciątka Jezus, które chociaż zewnętrznie podobne do innych niemowląt, przyniosło zbawienie ludzkości. Jak podkreślił, pełne zrozumienie misterium wcielenia wymaga czasu nawet dla osób zaangażowanych religijnie, ale niezależnie od tego Jezus Chrystus ratuje nas już teraz od śmierci wiecznej swoją zbawczą mocą.
- Dzieciątko Jezus cieszy się każdym, kto nawiedził betlejemską grotę, każdym, kto przekroczył progi naszej katedry i jeszcze przyjdzie na Mszę św. Raduje się z naszych darów, ze spowiedzi i przyjętych Komunii św., z modlitwy i dobrych słów, z prezentów zrobionych najbliższym oraz nieznajomym znajdującym się w potrzebie. Mały Jezus wypatruje jednocześnie w ciemnościach nocy tych, których z różnych powodów zabrakło. My również o nich pamiętajmy. Zanieśmy im radosną nowinę, że narodził się Zbawiciel i pomódlmy się, aby Go odnaleźli. Przyjmijmy postawę betlejemskich pasterzy, którzy po powrocie do swoich domostw, "opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu" - mówił kaznodzieja.
Biskup zachęcił wiernych, by na wzór pasterzy przyprowadzali do Jezusa swoje dzieci i wnuki, wyjaśniając im symbolikę szopki, zabierając na Mszę Świętą i dbając o ich uczestnictwo w katechezie.
- Przyprowadźcie do Jezusa wasze dzieci oraz wnuki. Wyjaśnijcie im symbolikę szopki. Zabierajcie je ze sobą na Mszę św. przez cały rok. Zadbajcie o to, aby uczęszczały na lekcje religii w szkole. W ten sposób będą mogły poznać lepiej Jezusa i Jego Ewangelię. Zrozumieją łatwiej samych siebie i innych, odnajdą się w cywilizacji ukształtowanej przez chrześcijaństwo i przyjaznej człowiekowi. Przecież Ewangelia jest Dobrą Nowiną, której od najmłodszych po najstarszych wszyscy tak bardzo potrzebujemy. Nie ulegajmy iluzji. Nawet najbardziej nowoczesne programy oświatowe nie zastąpią lekcji religii w szkole i chrześcijańskiego wychowania w domu. Bez tego może być tylko gorzej. Każdy ma, rzecz jasna, wolny wybór. Co jednak za nim się kryje? Odpowiedź znajdujemy w Piśmie św., w Księdze Powtórzonego Prawa. "Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego" (Pwt 30,19). Uczyniliśmy to przychodząc na Pasterkę ale przed nami kolejne dni. Pozostańmy blisko Jezusa i zaufajmy Mu - mówił bp Nitkiewicz.
Na zakończenie Mszy Świętej, Biskup Sandomierski złożył wszystkim zebranym serdeczne życzenia świąteczne, podkreślając znaczenie wspólnoty i radości płynącej z narodzin Chrystusa. Zachęcił również zebranych do żarliwej modlitwy w intencji powołań kapłańskich.