To hasło II Powiatowej Konferencji Przeciwdziałania Przemocy Domowej, która odbyła się w auli LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku i była odpowiedzią na Ogólnopolską Kampanię "Dzieciństwo bez Przemocy".
Starosta niżański Robert Bednarz, witając zebranych, powiedział m.in., że dzieci mogą być krzywdzone nie tylko przez bliskich. - W przekazach medialnych coraz częściej słyszymy o przemocy ze strony rówieśników, także z klasy. Przemoc rówieśnicza to działania, które są agresywne, zastraszające, poniżające lub szkodliwe wobec rówieśników. Krzywdzenie dzieci przez rówieśników najczęściej przybiera formę cyberprzemocy, czyli agresji realizowanej za pomocą internetu i mediów społecznościowych - podkreślił starosta. Dodał, że krzywdzenie dzieci jest nieakceptowalne w każdej formie i zawsze prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia i rozwoju dziecka.
Podczas konferencji zostały poruszone zagadnienia zapewniające niezbędną wiedzę w celu rozpoznania dziecka krzywdzonego oraz jego ochrony. Mówiła o tym dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Nisku Marta Ciosmak, a dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Dorota Rabińska zwróciła uwagę na sygnały świadczące o tym, że dziecko doznaje krzywdy i wymaga wsparcia i pomocy.
Każda osoba, która ma wiedzę lub uzasadnione podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy, ma obowiązek zgłoszenia tego odpowiednim służbom, takim jak policja, ośrodek pomocy społecznej, szkoła czy przedszkole. Instytucje te powinny założyć Niebieską Kartę. Procedurę jej zakładania przedstawiła mł. asp. Iwona Jarosz z Komendy Powiatowej Policji w Nisku.