W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu odbyła się promocja książki pt. "Straty w obiektach sakralnych diecezji sandomierskiej w czasie II wojny światowej" oraz inauguracja towarzyszącej jej wystawy fotografii dokumentującej wojenne zniszczenia.
W wydarzeniu wzięli udział bp Krzysztof Nitkiewicz, autorzy publikacji, badacze oraz zaproszeni goście. Biskup ordynariusz podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu, szczególnie Ewie Kołomańskiej oraz ks. dr. Piotrowi Tylcowi, dyrektorowi Biblioteki Diecezjalnej i koordynatorowi przedsięwzięcia.
– Dzięki waszej wytrwałej pracy dowiedzieliśmy się o skali wojennych zniszczeń, a zarazem o heroicznym wysiłku tych, którzy podnieśli z ruin kościoły, plebanie czy kaplice, choć część patrymonium została stracona bezpowrotnie. Mam nadzieję, że książka oraz wystawa zostaną przyjęte z zainteresowaniem nie tylko przez naukowców, ale również przez wspólnoty parafialne, które są kustoszami kościelnego dziedzictwa – mówił bp Nitkiewicz.
Ks. dr Piotr Tylec szczegółowo zaprezentował zawartość publikacji, która jest efektem wieloletnich badań i składa się z dwóch części.
Pierwsza część ma charakter wprowadzający i przedstawia tło historyczne związane z II wojną światową. Otwiera ją artykuł dr. hab. Ryszarda Gryza, ukazujący sytuację Kościoła katolickiego na ziemiach polskich w okresie wojny. Kolejny tekst, autorstwa dr. Tomasza Domańskiego z IPN w Kielcach, omawia niemiecką politykę okupacyjną wobec ludności polskiej i żydowskiej na Kielecczyźnie. Ks. dr Szczepan Kowalik z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie przedstawia funkcjonowanie diecezji sandomierskiej w latach 1939–1945, w tym działalność głównych urzędów diecezjalnych, postawy kapłanów oraz ich zaangażowanie duszpasterskie i charytatywne. Pierwszą część zamyka przegląd stanu obiektów sakralnych diecezji przed największymi zniszczeniami.
Druga część monografii koncentruje się na stratach wojennych w poszczególnych dekanatach diecezji, uporządkowanych według ich położenia geograficznego. Omówiono m.in. dekanaty sandomierski, koprzywnicki, opatowski, zawichojski oraz słupski. Łącznie opisano sytuację w dziewięciu dekanatach, ukazując zarówno skalę zniszczeń, jak i działania podejmowane na rzecz odbudowy.
Po prezentacji książki uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy zlokalizowanej na placu przy bazylice katedralnej w Sandomierzu. Ekspozycja, składająca się z archiwalnych fotografii i opisów, jest symbolicznym dopełnieniem monografii, przypominającym o trudnych kartach historii oraz o wysiłkach włożonych w odbudowę dziedzictwa sakralnego.