Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza miłośników literatury i historii na wystawę czasową pt. "Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza".

Wernisaż ekspozycji odbędzie się 29 października o godz. 18.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wydarzenie uświetni wykład autorstwa Roberta Papieskiego, wybitnego znawcy życia i twórczości Iwaszkiewicza, laureata tegorocznej nagrody edytorskiej Polskiego PEN Clubu.

– Główną ideą wystawy jest przybliżenie śladów, jakie Jarosław Iwaszkiewicz – wybitny poeta, pisarz i eseista – pozostawił w Sandomierzu. Przygotowana z okazji 130. rocznicy jego urodzin, ekspozycja przenosi zwiedzających w świat literackiego dziedzictwa Iwaszkiewicza i jego licznych powiązań z miastem. Ekspozycja monograficzna, obejmująca aż trzy sale, zawiera rekonstrukcję dawnej wystawy z Oddziału Literatury im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz unikatowe pamiątki i rękopisy pochodzące zarówno z kolekcji Muzeum Zamkowego, jak i ze zbiorów Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, Biblioteki Narodowej oraz prywatnych kolekcji Marty Burek, Krzysztofa Burka, Michała Kępińskiego. Dodatkowo wystawa prezentuje działalność Działu Literatury Muzeum Zamkowego, który ma na celu upamiętnianie wkładu pisarza w rozwój polskiej literatury – mówi Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Ekspozycję „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza” przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego, a także Sylwia Radzimowska-Zasuwa i Marcin Jerzyna z Działu Literatury Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Koordynatorem wystawy jest Sylwia Mroczka, specjalistka w Dziale Edukacyjno-Promocyjnym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka województwa świętokrzyskiego, burmistrza miasta Sandomierza oraz Związku Literatów Polskich.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30 października 2024 r. aż do 18 maja 2025 r.

Patronat nad wystawą objął "Gość Niedzielny".

« 1 »