Biskup Krzysztof Nitkiewicz poświęcił kościół i ołtarz w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skopaniu.
Niedzielnym uroczystościom przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wspólnie z nim Eucharystię sprawowali obecny proboszcz parafii ks. Marcin Hanus, jego poprzednik, i budowniczy świątyni ks. prał. Wiesław Gucwa oraz księża z dekanatu baranowskiego.
Wspólna modlitwa zgromadziła wielu wiernych, którzy przez lata aktywnie uczestniczyli w budowie, wyposażaniu i upiększaniu kościoła.
Na początku Mszy św. biskup pokropił wodą święconą ołtarz oraz mury świątyni. W homilii mówił o przesłaniu płynącym z biblijnego opisu stworzenia.
– Człowiek jest arcydziełem noszącym w sobie podobieństwo do Boga, swojego Stwórcy. Chodzi o podobieństwo zakodowane w naszej naturze. Jednocześnie relacje, jakie nawiązujemy z innymi stworzeniami, osiągają pełnię jedynie w spotkaniu z drugim człowiekiem. Sam sobie nie wystarczę. Tak samo świnka morska, kot czy szeroko pojęta przyroda, to również za mało. Potrzebujemy drugiej osoby. Przenosząc to na grunt parafii, można powiedzieć, że pełne przeżywanie wiary wymaga spotkania z Jezusem Chrystusem oraz z innymi członkami wspólnoty, zarówno w świątyni, jak i poza nią. Spotkania, w które zaangażuję całego siebie. Jeśli nie zostanie nawiązana taka relacja interpersonalna, to nabożeństwa i perfekcyjne śpiewy dostarczą jedynie ulotnych przeżyć dla wybranych, a piękny kościół i ksiądz, który wszystko załatwi, będą czymś w rodzaju punktu usługowego. Tymczasem jesteśmy wobec siebie komplementarni w znaczenie szerszym wymiarze, stąd powiedzenie „moja druga połówka” ma rację bytu również we wspólnocie parafialnej – zaznaczył kaznodzieja.
Biskup mówił następnie o jednakowej godności wszystkich ludzi.
– Nasz Pan i Stwórca jest przeciwny podziałom i dyskryminacji. "Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela". Ile razy słyszeliśmy te słowa podczas celebracji sakramentu małżeństwa? Nie będzie przesadą, jeśli odniesiemy je do ogółu relacji międzyludzkich. Nie można przeciwstawiać jednej osoby drugiej. Podziały wynikające z różnicy płci, narodowości i przekonań są przeciwne Ewangelii. Jeden jest przecież nasz Ojciec w Niebie. Taki duch przepełnia Królestwo Boże i taki sam duch ma panować w każdej parafii. Królestwo Boże istnieje w nas, począwszy od dnia chrztu i powinno wzrastać także w świecie. Zamiast więc spekulować, jak przystosować Ewangelię do obecnych standardów, w jaki sposób ją unowocześnić, czy poprawić, zacznijmy po prostu brać na serio słowa Chrystusa – powiedział biskup.
Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, bp Nitkiewicz odmówił modlitwę poświęcenia, po czym namaścił olejem krzyżma ołtarz oraz okadził go. Obrzęd zakończyło przystrojenie ołtarza i zapalenie świec. W nowym, marmurowym ołtarzu umieszczono relikwie św. Andrzeja Boboli, patrona Polski.
Parafianie przygotowywali się do tego wydarzenia, uczestnicząc w misjach świętych prowadzonych przez ks. Roberta Utnika, dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowcu Świętokrzyskim, oraz ks. Grzegorza Wasąga, doktoranta na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Skopanie Osiedle powstało tuż przed II wojną światową, kiedy to rozpoczęto budowę fabryki firanek w ramach COP. Po wojnie miejscowość się rozwijała, co skłoniło bpa J. Ablewicza i proboszcza ks. Bolesława Gnata do utworzenia samodzielnego ośrodka duszpasterskiego. 17 kwietnia 1986 r. rozpoczęto budowę kaplicy, a jej rektorem został ks. Wiesław Gucwa. Parafię ustanowiono 1 lipca 1986 r. Kościół Miłosierdzia Bożego zbudowano w latach 1988-1990. Projektowali go Józef Szczebak i Aleksander Wałęga, który nadzorował budowę. Pierwsza Msza odbyła się 25 grudnia 1990 r., a kamień węgielny wmurował bp J. Życiński 27 października 1991 r.