Kosmicznie w Stalowej Woli

W Stalowej Woli w LO im. KEN trwa dwudniowy Hackathon NASA Space Apps Challenge.

W sobotę i niedzielę liceum zamieniło się centrum kosmicznych technologii, stając się miejscem spotkania pasjonatów nauki, technologii i kosmosu z całego kraju i z zagranicy. Spotkanie połączone jest z drugą edycją Hackathonu NASA Space Apps Challenge - międzynarodowego maratonu projektowania, który stawia przed uczestnikami wyzwania przygotowane przez ekspertów z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej (NASA). 

Kosmicznie w Stalowej Woli

Bierze w nim udział około 500 młodych ludzi. Wśród są Martyna i Kinga. - Uczestniczyłam w pierwszej rundzie Hackathonu i bardzo mi się wtedy spodobało. Dlatego przyjechałam ponownie. Pracujemy nad ciekawymi projektami, poznajemy interesujących ludzi. Te projekty to rodzaj wyzwań, którym mamy sprostać, i jednocześnie pomóc NASA w rozwiązywaniu pewnych problemów. Nasze świeże na nie spojrzenie może okazać się owocne - podkreśliła Martyna. Kinga z kolei zdradziła, iż tematyką „kosmiczną” zainteresował ją jej nauczyciel. - Dziś będę pracowała nad narzędziem, które ma pomóc rolnikom, wykorzystując dane NASA, w poprawie nawodnienia ich upraw - dodała Kinga.

Kosmicznie w Stalowej Woli

Zmaganiom młodych przy komputerach towarzyszyły wykłady expertów, w tym prof. Grzegorza Michałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego (“Żyjąc z gwiazdą na karku”), dr. Macieja Kaweckiego, prezesa Instytutu Lema (“Dolina Krzemowa nie spowalnia. Zaczyna biec szybciej.”), Justyny Redelkiewicz  z Europejskiej Agencji ds. Programu Kosmicznego ( „Program Cassini”), Johna Franklina Halla z NASA ( (“Humanity’s return to the Moon in the Artemis Program”) oraz prof. Wacława Gudowskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych ( „Space propulsion”). Pierwszy dzień zakończył panel dyskusyjny pt. „Czy kosmos jest dla młodych?”

 

 

« 1 »