W sobotnie przedpołudnie w sandomierskiej bazylice katedralnej odbyła się Eucharystia, będąca początkiem spotkania Odnowy w Duchu Świętym.
Liturgii przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, a przy ołtarzu towarzyszyli mu kapłani zaangażowani w działalność ruchu, w tym diecezjalny koordynator ks. Sebastian Mroczkowski.
W homilii bp Nitkiewicz uwrażliwiał zebranych, aby nie zaprzepaścili powołania danego od Boga. Z racji na patrona dnia, św. Mateusza Apostoła, kaznodzieja nawiązał w homilii do tryptyku Caravaggia z rzymskiego kościoła san Luigi dei Francesi.
– Wraz z pojawieniem się Chrystusa w komorze celnej, gdzie Mateusz wykonywał swój zawód, promienie Bożego światła spoczęły na młodym celniku i wydobyły go z mrocznych zakamarków życia. To był dzień jego powołania, dzień, w którym pozostawił wszystko, by żyć już tylko dla Chrystusa. Pan Jezus wzywa także ciebie i mnie, więc musimy „wyjść z siebie”, opuścić nasz świat, aby spełnić wolę Bożą, zaspokajającą w pełni pragnienie samorealizacji. To jest nowa Księga Wyjścia, którą piszemy własnym życiem, oświeceni przez Ducha Świętego. Pozwólmy Mu, aby nas doprowadził do Ziemi Obiecanej – powiedział biskup.
Po zakończeniu Mszy Świętej, uczestnicy udali się do Domu Katolickiego im. św. Józefa. Tam odbyła się prezentacja grup działających w ramach Odnowy oraz spotkanie wspólnotowe. Centralnym punktem programu była konferencja zatytułowana "Maryja i Duch Święty", którą wygłosił ks. Marek Tkacz. Prelegent zwrócił uwagę na głęboką relację Maryi z Duchem Świętym, która uczyniła ją "arcydziełem" Bożej łaski. Ks. Tkacz zachęcał do refleksji nad cechami Maryi, takimi jak pokora, czystość, cierpliwość czy mądrość w mowie oraz do zastanowienia się, w jakim stopniu te cechy kształtują nasze własne życie.
Zwieńczeniem spotkania była modlitwa wstawiennicza, podczas której kapłani modlili się nad uczestnikami, prosząc o umocnienie ich w wierze i otwarcie na działanie Ducha Świętego.