Zatroskani o Kościół i Ojczyznę

W duchu modlitwy i patriotyzmu, grupa pielgrzymów z parafii NMP Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim wyruszyła na trzydniową pielgrzymkę, odwiedzając Piotrków Trybunalski, Toruń oraz Gniezno.

W trakcie wyjazdu uczestnicy powierzali Bogu najważniejsze intencje Kościoła i narodu, prosząc o moralną i duchową odnowę Polski, obronę rodziny, dzieci i młodzieży przed ideologiami, poszanowanie lekcji religii, a także o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Nie zabrakło również modlitwy w osobistych intencjach pielgrzymów.

Pierwszym przystankiem pielgrzymki było sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Piotrkowie Trybunalskim. To historyczne miejsce, będące świadkiem kształtowania się polskiego parlamentaryzmu, stało się scenerią modlitwy za ojczyznę. Mszę Świętą celebrował ks. Krzysztof Kwiatkowski, opiekun duchowy grupy, a kustosz sanktuarium przybliżył pielgrzymom nie tylko historię świątyni, ale także rolę, jaką Piotrków odegrał w przeszłości. Pielgrzymi usłyszeli o znaczeniu ostatniego sejmu, który obradował w mieście w 1567 roku, i wydarzeń prowadzących do podpisania Unii Lubelskiej.

Zatroskani o Kościół i Ojczyznę   Spotkanie z o. Tadeuszem Rydzykiem. Archiwum parafialne

Następnym etapem było sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Pielgrzymi wysłuchali opowieści kustosza o powstawaniu tego miejsca, a radosnym akcentem było osobiste spotkanie z założycielem Radia Maryja, o. Tadeuszem Rydzykiem. Pielgrzymi wzięli również udział w Koronce do Miłosierdzia Bożego, transmitowanej na żywo w Radiu Maryja, po czym przesłali pozdrowienia do swoich parafian i rodzin. Tego dnia nie zabrakło również duchowych przeżyć podczas Drogi Krzyżowej, procesji różańcowej i Apelu Maryjnego w sanktuarium.

Zatroskani o Kościół i Ojczyznę   Koronka do Miłosierdzia Bożego w studiu Radia Maryja. Archiwum parafialne

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki było odwiedzenie Gniezna, kolebki polskiej państwowości i Kościoła. Pielgrzymi zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie poznali historię od wczesnego średniowiecza po czasy ostatnich Piastów. Wizyta w bazylice prymasowskiej pozwoliła uczestnikom oddać cześć św. Wojciechowi, głównemu patronowi Polski, którego relikwie znajdują się w gnieźnieńskiej katedrze. Budowla, będąca świadkiem pięciu koronacji królewskich, wywarła na pielgrzymach ogromne wrażenie, zwłaszcza Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha.

Pielgrzymka do źródeł polskiej państwowości i początków Kościoła na ziemiach polskich odbywała się pod hasłem "Zatroskani o Kościół i Ojczyznę".

« 1 »