Pamięci kard. Adama Kozłowieckiego SJ

14 i 15 września w Hucie Komorowskiej odbędą się XVII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ - wydarzenie organizowane na cześć wybitnego misjonarza i jezuity, który przez 61 lat niestrudzenie służył mieszkańcom Afryki.

Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce we wrześniu 2008 roku, zaledwie rok po śmierci kardynała, i do dziś jest jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu lokalnych obchodów.

W tym roku obchody zainauguruje VI Przegląd Filmów Misyjnych, który odbędzie się 14 września o godzinie 18.00 w sali audiowizualnej Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej. W trakcie kameralnego wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć filmy ukazujące wyzwania, z jakimi zmagają się mieszkańcy krajów Trzeciego Świata, a także poznać pracę misjonarzy. Po projekcji przewidziana jest dyskusja. Wstęp na przegląd jest bezpłatny.

Pamięci kard. Adama Kozłowieckiego SJ   Plakat wydarzenia. Materiały organizatora

Centralnym punktem obchodów XVII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ będzie uroczysta Msza polowa, która odbędzie się w niedzielę 15 września o godzinie 11 w parku Kozłowieckich, tuż obok muzeum. Liturgii przewodniczyć będzie bp Krzysztof Nitkiewicz, a zgromadzeni wierni będą mieli okazję modlić się za życie i misję kardynała, który swoje serce oddał Afryce.

Na zakończenie obchodów, o godzinie 16 w parku odbędzie się koncert muzyki chrześcijańskiej "W imię Pana". Na scenie wystąpią m.in.: Michał Jurkiewicz, Izabela Szafrańska, Grzegorz Wilk, Stanisław Plewniak, Aleksandra Tocka, Michał Grobelny oraz goście z zagranicy, jak Ricky Lion. Wystąpią również zespoły: Sienna Gospel Choir, Kwartet Galicyjski oraz Zespół Band. Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich.

Patronat nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się w rodzinie szlacheckiej 1 kwietnia 1911 r. w Hucie Komorowskiej na Podkarpaciu. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz i Dachau. Po wojnie wyjechał na misje do Rodezji Północnej (obecna Zambia), gdzie spędził ponad 60 lat. Zmarł 28 września 2007 roku w Lusace w Zambii, gdzie również został pochowany.

« 1 »