Przeczytali "Kordiana" J. Słowackiego

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Zaprezentowało się 11 osób: Kamila Piech, Grzegorz Józef Męciński, Maria Łojek, Katarzyna Mastalerczyk, Ewa Krukowska, Renata Czernecka-Skrok, Gabriela Kuształo, Elżbieta Ferlejko, Barbara Nowak, Tomasz Gotkowski oraz Beata Życzyńska, dyrektor stalowowolskiej biblioteki. Dzięki współpracy biblioteki z Fundacją Wspierania Kultury „Amadeusz” w przerwie czytania publiczność usłyszała pianistę - Huberta Piserę.

Przeczytali „Kordiana” J. Słowackiego

- Twórczość Juliusza Słowackiego jest żywą tradycją i bezsporną wartością naszego kulturalnego życia. A tegoroczna lektura Narodowego Czytania jest i będzie tematem do dyskusji, opracowań oraz refleksji nad obrazem świadomości narodowej w dobie przełomu światopoglądowego i obliczu wydarzeń historycznych - podsumowała wydarzenie Beata Życzyńska.

„Kordian” powstał na emigracji w Szwajcarii, niedługo po upadku powstania listopadowego, a po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety.

- Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. Co ciekawe, był początkowo przypisywany Mickiewiczowi. Miał być trylogią - dodał Tomasz Gotkowski z MBP w Stalowej Woli.

Przeczytali „Kordiana” J. Słowackiego

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w 2019 roku polskie nowele. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku - w Roku Romantyzmu Polskiego - w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Przed rokiem, podczas 12. edycji Narodowego Czytania, sięgnięto po „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

« 1 »