W dniach 12-13 września 2024 r. w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach odbędzie się konferencja naukowa poświęcona historii fundacji klasztorów kamedulskich w okresie staropolskim.
Sympozjum organizowane jest z okazji 400. rocznicy sprowadzenia kamedułów do Rytwian i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę eremu. To wydarzenie, które na trwałe wpisało się w historię regionu, jak i zakonu kamedulskiego w Polsce.
Ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu, przypomina o doniosłości tamtych wydarzeń. – Siedem lat po podpisaniu dekretów fundacyjnych, 1 maja 1624 roku, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod klasztor. W uroczystości wzięli udział fundatorzy eremu rytwiańskiego, Jan Tęczyński, a także marszałek wielki koronny – fundator eremu krakowskiego – oraz wielu znamienitych gości. Aktu tego dokonał biskup krakowski Marcin Szyszkowski – wyjaśnia ks. Kowalewski.
Konferencja ma na celu nie tylko upamiętnienie tego historycznego wydarzenia, ale również szerokie spojrzenie na dzieje zakonu kamedulskiego w Polsce, szczególnie na rolę fundacji szlacheckich i magnackich w XVII i XVIII wieku. Jak podkreśla ks. W. Kowalewski, tematyka sympozjum nie skupia się jedynie na klasztorze w Rytwianach, ale dotyczy ogólnie zakonu kamedułów i ich fundacji na ziemiach polskich.
Sympozjum będzie okazją do zgłębienia tematyki, która wciąż jest mało znana w Polsce. – Obecnie mamy bardzo mało specjalistów z tej dziedziny, stąd trudność w skompletowaniu prelegentów, ale udało się. Organizatorzy sympozjum z UKSW i KUL-u dotarli do wszystkich specjalistów w Polsce i na Litwie – podkreśla ks. Kowalewski. W gronie prelegentów znajdą się wybitni naukowcy, m.in. ks. prof. Tomasz Moskal z KUL, który od lat bada dokumenty archiwalne związane z klasztorem w Rytwianach.
Pierwszego dnia sympozjum weźmie udział bp Krzysztof Nitkiewicz, który odprawi Mszę Świętą. Na zakończenie pierwszego dnia przewidziano również koncert muzyki dawnej w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Floripari.
Konferencja jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, a wstęp jest wolny. – Zapraszamy serdecznie każdego chętnego do udziału. To unikalna okazja, aby dowiedzieć się więcej o bogatej historii kamedułów w Polsce – zaprasza dyrektor Pustelni.
Program konferencji obejmuje panele tematyczne poświęcone różnym aspektom działalności kamedułów, od ich fundacji po wpływ na życie religijne i polityczne w Rzeczypospolitej. Wśród tematów znajdą się m.in.: fundacje i fundatorzy kamedułów w Polsce, wyzwania, jakie stawiała potrydencka reforma Kościoła, życie codzienne mnichów kamedulskich oraz ich spuścizna literacka.