Uroczystości odpustowe w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

Wielkimi krokami zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w regionie – odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach. Ta wyjątkowa uroczystość, która odbędzie się 15 sierpnia, od wieków przyciąga pielgrzymów z całej Polski, a w tym roku zapowiada się szczególnie wyjątkowo.

Historia odpustów w Rytwianach sięga roku 1638, kiedy to biskup Tomasz Oborski z Krakowa poświęcił nowo wybudowany kościół, nadając temu miejscu nazwę "Erem Złotego Lasu". Od tamtej pory, co roku, odpust Wniebowzięcia NMP gromadził rzesze wiernych, którzy przybywali tu, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej. O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy fakt, że był to jeden z nielicznych dni, kiedy kobiety mogły wejść do wnętrza klasztoru, przekroczyć próg zakazanego na co dzień terenu i oddać hołd przed cudownym wizerunkiem.

- Z roku na rok, mimo zmieniających się czasów i trudnych chwil, tradycja odpustu nie zanikła. Nawet w czasach, gdy zakonników wyrzucono z klasztoru, a kościół pozostawał zamknięty pod opieką duchownych z sąsiednich miejscowości, raz w roku otwierano drzwi świątyni dla wiernych. Dziś, podobnie jak przed wiekami, pielgrzymi tłumnie przybywają z bliska i z daleka, by w pokorze złożyć swoje intencje i podziękowania przed obliczem Matki Bożej - mówi ks. Wiesław Kowalewski, rektor kościoła i dyrektor rytwiańskiej pustelni.

Uroczystości odpustowe w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach   Plakat wydarzenia Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach

Tegoroczny odpust będzie miał szczególnie uroczysty charakter, gdyż przypada w 400. rocznicę sprowadzenia kamedułów do Rytwian oraz położenia przez nich kamienia węgielnego pod budowę eremu. Z tej okazji zaplanowano bogaty program liturgiczny i duchowy.

Obchody rozpoczną się w wigilię uroczystości, 14 sierpnia, o godz. 20, Mszą św. za zmarłych mnichów, zakonników i kapłanów, zakończoną Apelem Jasnogórskim. Następnego dnia, 15 sierpnia, o godz. 6, wierni będą mieli okazję uczestniczyć w Godzinkach, a o godz. 9 odprawiona zostanie pierwsza Msza św. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 11:30, kiedy to odbędzie się uroczysta suma, po której nastąpi procesja eucharystyczna.

- Dopełnieniem obchodów będzie sympozjum naukowe, które odbędzie się w dniach 12-13 września pod hasłem "Fundacje i Fundatorzy. Dzieje klasztorów kamedulskich w okresie staropolskim”. To wydarzenie zgromadzi wybitnych znawców historii i kultury, którzy podzielą się swoją wiedzą na temat tego wyjątkowego zakonu i jego dziedzictwa - zapowiada ks. Kowalewski.

« 1 »