Sacrum i sztuka. Wernisaż Leszka Mądzika w Sandomierzu

W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy fotograficznej Leszka Mądzika, zatytułowanej "Sacrum miejsca – fotografia". Ekspozycja w zabytkowym Domu Długosza zaprasza widzów do podróży przez różnorodne zakątki świata, gdzie sacrum i sztuka splatają się w jedność.

Leszek Mądzik, ceniony za swoje unikalne podejście do sztuki wizualnej, tym razem skupił się na uchwyceniu miejsc o szczególnym znaczeniu duchowym i kulturowym. Wystawione prace są owocem jego licznych podróży z teatrem Sceny Plastycznej KUL do odległych zakątków świata, takich jak Peru, Meksyk, Izrael, Indie, a także do wielu krajów europejskich, w tym Belgii, Włoch, Francji, Hiszpanii oraz do bliższych regionów, jak Białoruś, Ukraina, Dania i Polska.

Wernisaż rozpoczął się od przemówienia dr Urszuli Stępień, kustosza Muzeum Diecezjalnego, która podkreśliła wyjątkowość prac prof. Mądzika oraz ich głęboki wymiar duchowy.

Artysta wyraził wdzięczność za możliwość wystawienia swojej pracy w miejscu, które jest bliskie jego duchowym poszukiwaniom. Podkreślił znaczenie tematu sacrum w jego twórczości, które jest dla niego kluczowym motywem. Zaznaczył, że poszukiwanie sacrum jest nieodłącznym elementem jego pracy artystycznej i że gdyby udało mu się w pełni zgłębić ten temat, nie miałby potrzeby kontynuowania swojej twórczości. – Moje prace są próbą zgłębienia tego, co niewidoczne, co kryje się za zasłoną codzienności – podkreślił Mądzik.

Niezwykłym uzupełnieniem wernisażu był występ Anny Marii Jopek i Roberta Kubiszyna, którzy wykonali swoje interpretacje pieśni Hildegardy z Bingen.

Koncert Anny Marii Jopek w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu
Gość Sandomierski


Wystawa, która będzie dostępna do października, to wyjątkowa okazja do spotkania z pracami, które łączą w sobie głęboką symbolikę i bogactwo metafory. Fotografiom Mądzika towarzyszy subtelna gra światła i cienia, co stało się jego znakiem rozpoznawczym. Te techniczne aspekty prac artysty zostały docenione przez krytyków, którzy podkreślali, jak precyzyjnie i starannie uchwycił on chwile pełne duchowego napięcia oraz wewnętrznego spokoju.

Wernisaż przyciągnął liczne grono miłośników sztuki, w tym lokalnych artystów, krytyków oraz przedstawicieli lokalnych władz. Wielu z uczestników podzieliło się swoimi wrażeniami, wyrażając podziw dla twórczości Mądzika. – Te fotografie to nie tylko obrazy – to drzwi do głębszych refleksji nad własnym życiem i duchowością – powiedziała pani Iwona. – Mądzik potrafi w swoich pracach oddać to, co nienamacalne, a jednak tak bliskie każdemu z nas. To sztuka, która skłania do zatrzymania się i zadumy nad tym, co naprawdę ważne – dodał pan Karol.

Wystawa "Sacrum miejsca – fotografia" będzie dostępna dla zwiedzających do października.


Leszek Mądzik urodził się w 1945 r. w Bartoszowinach w Górach Świętokrzyskich. Ukończył Wydział Tkactwa Artystycznego w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Kielcach. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, tytuł magistra sztuki otrzymał w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku, tytuł doktora – w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zaś nominacja profesorska – na wniosek Rady Wydziału Grafiki ASP w Warszawie – została mu nadana w 2010 roku.

W 1969 r. założył Scenę Plastyczną KUL, gdzie zrealizował 20 spektakli autorskich, m.in. "Ecce homo", "Wieczerza", "Ikar", "Zielnik", "Wilgoć", "Wrota", "Tchnienie", "Szczelina", "Kir", "Odchodzi", "Bruzda", "Przejście", "Lustro" czy "Gorset".

Od 1976 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, w 1981 r. został przyjęty do ITI, w 1983 r. – do OISTAT, a od 2003 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Swoje prace prezentował m.in. w Galerii Krytyków "Pokaz" w Warszawie, Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu, Centrum UNESCO w Bejrucie, Galerii Opery w Kairze, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie, Muzeum Lubelskim, Galerii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu w Santiago de Chile, Theater-Cai w Tokio, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, The Saddlery Gallery w Edmonton w Kanadzie, Muzeum Teatralnym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Kielcach, Galerii Centre for Creative Practices w Dublinie, Galerii Le Pont w Aleppo, Galerii Dzyga we Lwowie, Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL, Centrum Sztuki Miasta Teheran, Galerii Carmel w Guadalajara, Ratuszu w Wilnie. Wielkoformatowe prace fotograficzne prezentował w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, w przypałacowych ogrodach Muzeum Zamku w Łańcucie, w Galerii Saskiej w Lublinie, przed Pałacem Opatów w Gdańsku-Oliwie czy w krużgankach klasztoru Cystersów w Pontigny.

Laureat licznych nagród, m.in.: Nagrody Ministra Spraw Zagranicznych RP za osiągnięcia dla kultury polskiej w świecie, Nagrody im. Jana Dormana przyznanej przez Polski Ośrodek Stowarzyszenia ASSITEJ za całokształt dokonań w tworzeniu unikatowego teatru polskiego, nagrody indywidualnej I stopnia za promocję KUL w Polsce i poza granicami kraju przyznanej przez rektora KUL, Nagrody Angelus 2011, wyróżnienia specjalnego Totus. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem "Gloria Artis", Krzyżem Zasługi "Pro Ecclesia et Pontifice".

« 1 »