Mistyczne spotkanie z Biblią

W Muzeum Diecezjalnym otwarta została niezwykła wystawa prezentująca 17 litografii Marca Chagalla, wydanych w Paryżu w 1956 roku. Te wyjątkowe dzieła zostały wypożyczone z Epicentrum Art Gallery.

Wernisaż wystawy rozpoczął koncert zatytułowany "Malowane dźwiękiem ulice Paryża". Artyści Piotr Gierczak (akordeon) i Andrzej Chochół (gitara) przenieśli gości w muzyczną atmosferę Paryża, prezentując utwory takich ikon jak Edith Piaf, Jacques Brel i Jean-Michel Jarre.

Piotr Gierczak, który mieszka w Sandomierzu od 14 lat, pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i gra na akordeonie od 8. roku życia. Swoje umiejętności doskonalił w Paryżu, gdzie przez wiele lat zachwycał swoją grą paryżan, inspirując się tamtejszymi mistrzami. Andrzej Chochół, również z Ostrowca Świętokrzyskiego, jest uznanym gitarzystą, kompozytorem i aranżerem. W swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród, a także współtworzył zespół Stan d’Art, który odnosił sukcesy na polskiej scenie jazzowej.

Na wystawie można podziwiać kilka prac ukazujących Mojżesza z Tablicami Prawa, proroków Izajasza i Jeremiasza, a także króla Dawida z harfą, Dawida z synem Absalome i żoną Betszebe. Wśród prezentowanych dzieł znalazła się również praca zatytułowana "Wdzięczność", udostępniona z prywatnej kolekcji.

Powstanie cyklu poświęconego Biblii wiąże się z drugim okresem paryskim Chagalla. W 1923 roku artysta wraz z żoną Bellą przybył do Paryża, zachęcony przez przyjaciela Blaise’a Cedrarsa i marszanda Ambroise’a Vollarda, który zamówił u Chagalla cykl ilustracji książkowych. Paryż, będący wówczas światowym centrum sztuki, pozwolił artyście rozwijać swój talent, czerpiąc inspiracje z dzieł mistrzów takich jak Gauguin, van Gogh czy Matisse.

W 1930 roku Vollard zaproponował Chagallowi stworzenie ilustracji do Biblii, co zaowocowało podróżą artysty do Palestyny w 1931 roku. Projekt ten zajmował Chagalla przez wiele lat. Choć w momencie śmierci Vollarda w 1939 roku gotowych było tylko 66 z planowanych 105 ilustracji, prace nad dziełem zostały wznowione w 1952 roku i wydane w 1956 roku przez paryskie wydawnictwo Teriadego.

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym cieszy się dużym zainteresowaniem, przyciągając gości z różnych stron kraju. Prace Chagalla, pełne żywych kolorów i unikalnego rysunku, odzwierciedlają fascynację artysty Biblią. Chagall mawiał: „Od wczesnej młodości fascynowała mnie Biblia. Zawsze wydawało mi się, że jest to największe źródło poezji wszechczasów. Od tego czasu szukam tej refleksji w życiu i w sztuce. Biblia jest jak echo natury i tę tajemnicę starałem się przekazać. Lecz ja Biblii nie czytałem, ja ją śniłem”.

- Wystawa zaprasza w fascynującą podróż przez księgi Starego Testamentu przedstawionych za pomocą charakterystycznego dla Chagalla zestawu motywów, żywych kolorów i niepowtarzalnego rysunku, przeistaczających się w metaforę. Opowieści biblijne pozwalają odnaleźć tak istotne wartości, jak miłość i nadzieja, splatają sacrum i profanum, łączą niebo i ziemię w jedność, fantazję z realizmem, a żydowski sztetl z paryską awangardą - powiedziała Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu.


Więcej na ten temat będzie można przeczytać w sandomierskim dodatku do papierowego wydania "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 14 lipca.

« 1 »