Na lasowiacką nutę

Konferencja o wzornictwie Lasowiaków odbędzie się 18 lipca (czwartek) w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

Jej celem jest popularyzacja twórczości Marii Kozłowej z Machowa (1910-1999) w zakresie regionalnego wzornictwa.

- Na konferencji pt. „Wzory lasowiackie według Marii Kozłowej. Twórczyni i jej spuścizna” zostanie zobrazowany dorobek Marii Kozłowej zachowany w jej rekonstrukcjach strojów ludowych, wycinankach, plastyce obrzędowej, malowankach, makatkach. Przedstawiona zostanie też rola twórczyni w przekazie lasowiackich tradycji we wspomnieniach depozytariuszek jej twórczości, czyli jej córki oraz członkiń zespołów i kół gospodyń wiejskich. Zostanie również zasygnalizowane współczesne zjawisko fascynacji lasowiackością w regionie, która opiera się w znacznym stopniu na spuściźnie Marii Kozłowej i jej wizji kultury ludowej - wyjaśniła Magdalena Wielogocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Na lasowiacką nutę

W pierwszym panelu konferencji zostanie omówione wzornictwo lasowiackie. Drugi zaś to przybliżenie postaci Marii Kozłowej i jej dzieła przez twórczynie ludowe z zespołów, kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega i Cyganów.

Po konferencji wydania zostanie publikacja dokumentująca lasowiackie wzornictwo. Będzie zawierała wzory Marii Kozłowej, fotografie dawnych ubiorów zachowanych w zbiorach muzealnych i zdjęcia współczesnych strojów ludowych.

Konferencja dofinansowana została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

« 1 »