W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach zakończył się kurs "Szkoła Pisania Ikon" organizowany przez Uniwersytet Ludowy im. M. Radziwiłła Memento Vitae.
Warsztaty, przeplatane wykładami z zakresu teologii ikony, odbyły się od 9 maja do 21 czerwca i trwały łącznie 210 godzin. W kursie uczestniczyła dziesięcioosobowa grupa, wyłoniona w ramach rekrutacji. Uczestnicy mieli okazję napisać ikonę „Wniebowstąpienie Pańskie” (30x30 cm) według XV-wiecznego wzoru z Radruża. Teoretyczne aspekty ikony przybliżyła prof. Solomiia Tymo, natomiast praktyczne zajęcia malarskie w technice tempery jajecznej prowadziła prof. Sofiya Bilyk – obydwie panie ze Szkoły Ikonografii Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu ze Lwowa.
– Każdy słuchacz otrzymał niezbędne materiały do napisania ikony – deskę, naturalne pigmenty, komplet pędzli i niezbędne akcesoria – wyjaśnia Agnieszka Zwierzyńska, koordynatorka projektu.
Obecni na ostatnim zjeździe słuchacze podkreślali, że kurs odebrali bardzo pozytywnie. Jedna z uczestniczek podkreśliła, że co prawda miała wcześniej jakieś doświadczenie w pisaniu ikon, ale tutaj mogła na nowo odkryć tę sztukę. – Poznałam technikę, spełniłam swoje marzenie. Zawsze marzyłam, żeby pisać ikony. Tutaj przy ikonie mogę się skupić, wejść w stan medytacji – zaznaczyła.
Kolejna z uczestniczek Joanna Laszko dodała, że miała wcześniej do czynienia z pisaniem ikon metodą szkoły kreteńskiej, macedońskiej i bizantyjsko-rosyjskiej, ale jej zdaniem brakowało w tych ikonach lekkości. Kiedy dowiedziała się o ikonie ukraińskiej, zobaczyła w niej przejrzystość, której poszukiwała.
Siostra Daniela Helena Szumna ze Zgromadzenie Sióstr Służebnic Niepokalanej Panny Maryi obrządku greckokatolickiego w Przemyślu również podkreśliła, że kurs był dla niej spełnieniem marzeń. – Bardzo chciałam uczestniczyć w szkole Radruż, uczyć się od najlepszych fachowców, ponieważ panie Solomiia i Sofia są w Europie należą do grona najlepszych specjalistek w zakresie teorii i praktyki wykonywania ikon. Ponadto chciałam się nauczyć od podstaw prawdziwej techniki tempery pisania ikony europejskiej, nie rosyjskiej, nie greckiej, ale właśnie wschodnioeuropejskiej – mówiła siostra.
Dla najstarszej uczestniczki kursu, pani Jadzi, bogate doświadczenie życiowe okazało się cennym wsparciem podczas pracy. – Zawsze chciałam malować ikony i malowałam, ale swoją techniką. Natomiast teraz, na tym kursie, skorzystałam bardzo dużo, bo poznałam prawdziwą technikę i dla mnie malowanie ikony to po prostu modlitwa – wyznała.
Kurs pisania ikon w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach jest owocem współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lwowskim oraz Fundacją Fames Artis. Rozpoczął się po raz pierwszy we wrześniu 2023 r. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na trudną sytuację wynikającą z wojny na Ukrainie. Obecny kurs "Szkoła Pisania Ikon" jest owocem działań realizowanych w ramach Uniwersytetu Ludowego. W tym roku odbył się tylko jeden kurs w tej formie. Kolejne działania zostały zaplanowane na 2025 rok. Zgodnie z planem będą miały formę dwóch 45-godzinnych cykli. Każda grupa będzie liczyć 10 osób, które zostaną wyłoniene w procesie rekrutacji. – Szkoła Pisania Ikon spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego kolejne warsztaty dla ikonopisarzy odbywać się będą w różnych formach jeszcze w 2024 roku i w kolejnych latach. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie internetowej Pustelni Złotego Lasu w zakładce Uniwersytet Ludowy oraz Szkoła Pisania Ikon – informuje Agnieszka Zwierzyńska.
Więcej na ten temat będzie można przeczytać w sandomierskim dodatku do papierowego wydania "Gościa Niedzielnego", który ukaże się na niedzielę 7 lipca.