Duży sukces ucznia z Tarnobrzega

Zbigniew Lewicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 im. J. Korczaka w Tarnobrzegu, to jedyny piątoklasista w pierwszej dziesiątce "najlepszych z najlepszych" centralnych zmagań 29. edycji konkursu "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od konfederacji barskiej do powstania styczniowego. Za naszą i waszą wolność".

Zbigniew uzyskał piąty wynik wśród 70 najlepszych uczniów w kraju, zdobywając 59 punktów (na 64 możliwych). Finałowe zmagania konkursowe trwały dwa dni. Pierwszego dnia uczestnicy pisali test sprawdzający szczegółową znajomość historii oręża polskiego w sztuce (m.in. analiza tekstów narracyjnych oraz ikonografii: malarstwo historyczne), geografii militarnej (analizy mapy historycznej i planu bitwy), broni i barwy (znajomość polskich formacji wojskowych, w tym stroju i uzbrojenia oraz wiedza dotycząca heraldyki). Drugiego dnia natomiast musieli wykazać się wiedzą z zakresu eksponatu muzealnego, zabytków i obiektów historycznych, w tym znajomością elementów uzbrojenia w zasobach muzealnych oraz zabytków i budowli obronnych. Przy tym nadal obowiązywała znajomość historii Polski, wykraczająca ponad podstawę programową szkoły podstawowej z lat 1768-1864 oraz historia powszechna tych lat.

Duży sukces ucznia Tarnobrzega

 - Trudność zadań finałowych wymagała bardzo specjalistycznej wiedzy, wykraczającej poza program nie tylko szkoły podstawowej, ale i średniej. Należało m.in. rozpoznać mundury i broń polskich formacji wojskowych z lat 1768-1864, przestudiować terminologię nazewnictwa umundurowania, takie pojęcia jak lederwerki czy karwasze. Zbyszek miał do rozpoznania i to skutecznie zrobił m.in. mundur huzara, ułana, kirasjera oraz karabin rewolwerowy. Czym innym jest uczyć się teorii, a czym innym rozpoznawać oryginalne artefakty w praktyce - powiedział Grzegorz Kobylski, na co dzień nauczyciel historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.

Organizatorem największego konkursu wiedzy o orężu w Polsce, odbywającym się od 29 lat, jest Mazowiecki Kurator Oświaty. Zbigniew już dziś ma tytuł laureata konkursu, co daje mu większe szanse na wybór wymarzonego liceum w przyszłości.

« 1 »