W piątkowy wieczór w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną "Skotniccy - między Sandomierzem, Florencją a Krakowem". Wydarzenie to zgromadziło licznych gości, w tym przedstawicieli rodu Skotnickich.
– Ekspozycja ukazuje ród z podsandomierskich Skotnik w kontekście wielkich podróży szlachty po Europie w XVIII i XIX wieku oraz tego, jakie ślady w kulturze polskiej pozostały po zjawisku, którym był grand tour – powiedział dyrektor Muzeum Zamkowego Mikołaj Getka-Kenig.
Na wystawie można zobaczyć liczne obrazy i portrety, w tym wizerunki Elżbiety z Laśkiewiczów-Skotnickiej i Michała Skotnickiego oraz członków ich rodzin. Eksponowane są również dokumenty, rysunki i inne interesujące obiekty, takie jak relikwiarz Krzyża świętego z kościoła w Skotnikach. Późnobarokowy krzyż został ufundowany przez siostrę Michała Skotnickiego, Annę Sołtykową. Na uwagę zasługuje również XVIII-wieczny kafel z pieca, pochodzący z kamienicy Laśkiewiczów na krakowskim rynku, która potem należała do Elżbiety Skotnickiej.
Kolejnym unikalnym eksponatem jest lada krakowskiej kongregacji kupieckiej – skrzynia do przechowywania ważnych dokumentów, będąca dziełem światowej klasy sztuki rzemiosła artystycznego, ufundowana przez stryja Elżbiety Skotnickiej, Ignacego Liskiewicza. Wystawę wzbogacają także rysunki znakomitych mistrzów, takich jak Stanisław Wyspiański i Aleksander Gierymski.
Wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki wyraził swoje uznanie dla organizatorów, podkreślając ogrom pracy włożonej w przygotowanie ekspozycji. – To naprawdę wielkie przedsięwzięcie, takie wydarzenia planuje się na lata wcześniej, a to właśnie ma miejsce w naszym muzeum w Sandomierzu – powiedział.
Przy tworzeniu wystawy Muzeum Zamkowe w Sandomierzu współpracowało z kilkunastoma czołowymi instytucjami kultury w Polsce, skąd pochodzą niektóre eksponaty. Wśród nich są Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe i Wawel w Krakowie, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Muzeum-Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu.
Wystawa będzie czynna do 1 września.