Skotniccy - między Sandomierzem, Florencją a Krakowem

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na nową wystawę czasową.

Uroczysty wernisaż wystawy odbędzie się w dniu 7 czerwca o godz. 18 w Zamku Królewskim w Sandomierzu, a jednym z punktów tego wydarzenia będzie wykład zatytułowany "Charakter i przemiany polskiego Grand Tour w XVIII i początkach XIX wieku", który wygłosi dr hab. Agata Roćko, prof. Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

- Przedmiotem wystawy jest zjawisko "wielkiej podróży", czyli "grand touru", jednego z charakterystycznych fenomenów arystokratycznej kultury w nowożytnej Europie. Udział w "wielkiej podróży" (z reguły do Włoch) świadczył o zamożności, jak i intelektualnym obyciu. Był też dowodem wysokich aspiracji społecznych. Wśród "wielkich turystów" nie brakowało Polaków związanych z ziemią sandomierską takich jak Michał i Elżbieta z Laśkiewiczów Skotniccy. Ich "wielka podróż" z lat 1803-1808 była zarazem jedną z ostatnich, w jaką wybrali się polscy podróżnicy wzorem poprzednich pokoleń. Przypadała na okres wojen napoleońskich, kiedy po upadku Rzeczypospolitej Obojga Narodów stary szlachecki świat ustępował miejsca bardziej demokratycznym stosunkom społecznym. Samo małżeństwo Michała Skotnickiego, szlachcica z dziada pradziada ze Skotnik koło Sandomierza, z Elżbietą Laśkiewicz, bogatą mieszczką z Krakowa, było przykładem takiej transformacji. Ich "wielka podróż" była więc symbolem końca starej i zarazem początku nowej epoki. Oglądając dziś zachowane pamiątki po tej parze, w tym dzieła sztuki we Florencji i Krakowie, uświadamiamy sobie kulturotwórczy potencjał tych społecznych przemian - informuje Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Skotniccy - między Sandomierzem, Florencją a Krakowem   Plakat wydarzenia. Muzeum Zamkowe w Sandomierzu

Wystawę przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Mikołaj Getka-Kenig, prof. PAN, dyrektor Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, dr Weronika Rostworowska-Kenig (Zamek Królewski na Wawelu - kurator zewnętrzny i autor koncepcji wystawy) oraz Renata Grzebuła - adiunkt w Dziale Sztuki Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Koordynatorem wystawy jest: Sylwia Mroczka, specjalista w Dziale Promocji i Edukacji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki, jak również: Narodowego Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum Rezydencji Królów
i Rzeczypospolitej, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Państwowego w Kielcach Oddział w Sandomierzu, Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie, prywatnej kolekcji rodziny Skotnickich (potomków krewnych Michała Skotnickiego, którzy do dziś są właścicielami dworu w podsandomierskich Skotnikach).

Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 8 czerwca do 1 września 2024 r. w salach ekspozycyjnych na parterze Zamku Królewskiego w Sandomierzu.

« 1 »