Nowy numer 21/2024 Archiwum

Sandomierska Noc Muzeów

W sobotę 18 maja miłośnicy historii, sztuki i kultury będą mieli niepowtarzalną okazję do odkrywania skarbów Sandomierza podczas tegorocznej Nocy Muzeów.

Wśród licznych atrakcji, szczególne miejsce zajmują Muzeum Diecezjalne, a także usytuowany przy Domu Długosza ogród z plenerowymi wystawami.

Muzeum Diecezjalne przy ul. Jana Długosza 9 otworzy swoje drzwi od 18.00 do 22.30. Zwiedzający będą mogli zobaczyć bogatą i różnorodną kolekcję dzieł sztuki i pamiątek historycznych, a w podziemiach - specjalną wystawę czasową pt. "Brama", która ukazuje twórczość prof. Wincentego Kućmy. To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak sztuka współgra z duchowością, a także aby docenić związki miasta i diecezji z bogatą historią religijną i kulturową Polski.

Ogrody Domu Długosza zapewnią dodatkową dawkę atrakcji. Rozpoczynając od godziny 19.20, najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych, które pozwolą im na kreatywne wyrażenie siebie przez muzykę i zabawę. Następnie, o godzinach 20.00 i 21.00, wszyscy zgromadzeni będą mieli okazję doświadczyć "Sandomierskich Wieczorymków" - plenerowej projekcji wierszowanych legend sandomierskich, które zostaną ożywione przez ilustracje oraz muzykę na żywo. To połączenie poezji, sztuki wizualnej i dźwiękowej stworzy niepowtarzalną atmosferę, która przeniesie do legendarnych czasów Sandomierza.

Sandomierska Noc Muzeów   Plakat wydarzenia.

Noc Muzeów w Sandomierzu obfituje w różnorodne atrakcje kulturalne rozsiane po całym mieście. Poza wydarzeniami w Muzeum Diecezjalnym i Ogrodach Domu Długosza, warto zwrócić uwagę na inne ciekawe propozycje:

  1. Podziemna Trasa Turystyczna (Rynek 10): Zaprasza na zwiedzanie z przewodnikiem półkilometrowego labiryntu pod kamienicami Starego Miasta. To unikatowa okazja do spotkania z legendarną postacią oraz zgłębienia tajemnic podziemnego Sandomierza w godz. 19-23.
  2. Sala Ekspozycyjna Ratusza (Rynek 1): Oferuje oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Czarno-biała fotografia Sandomierza", z możliwością odpoczynku w kawiarence z darmową kawą i herbatą. Wystawa "Zgoda Sandomierska. Zgoda panów - zgoda braci" dostępna będzie dla zwiedzających od 10.00 do 22.30.
  3. Rynek Starego Miasta: Gości czeka performatywne czytanie "Ferdydurke" W. Gombrowicza o godz. 18 oraz koncert zespołu Jaśmin o godz. 21.30, promujący ich nową płytę.
  4. Brama Opatowska: Otwiera taras widokowy i zaprasza na zwiedzanie z ciekawostkami o bramie opowiadanych co 30 minut.
  5. "Sandomierz w pigułce" - Nocny spacer z przewodnikiem po Sandomierzu rozpoczynający się przy zabytkowej studni.
  6. Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego (Rynek 9): Prezentuje wystawę "Augustowskie krajobrazy" oraz stałą ekspozycję poświęconą Adamowi Bieniowi.
  7. Biuro Wystaw Artystycznych (Rynek 11): Zaprasza na wystawę malarstwa "Opatów i mit" oraz koncert Chóru św. Marcina.
  8. Muzeum Zamkowe (ul. Zamkowa 12): Umożliwia wejście za symboliczną złotówkę i zaprasza na zakończenie wystawy "Okruchy antyku - importy rzymskie na ziemiach polskich".
« 1 »