Nowy numer 20/2024 Archiwum

Rzeszów-Nisko. Fuzja i amplifier

Dwa wyróżnienie w konkursie "Najlepsza praca własna uczniów" wywalczyli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział w Rzeszowie, a skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia.

- Jego celem jest przede wszystkim pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami z zakresu techniki stanowiącej podstawę rozwoju dzisiejszego społeczeństwa, promowanie działalności Stowarzyszenia Elektryków Polskich wśród młodzieży oraz rozszerzanie zakresu i podnoszenie poziomu nauczania przedmiotów technicznych i pokrewnych - wyjaśniała Anna Brak z RCEZ w Nisku.

Rzeszów - Nisko. Fuzja i amplifier

Konkurs odbył się w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie, a wyróżnienia zdobyły dwa zespoły reprezentujące RCEZ w Nisku.

Uczniowie Karol Sawicki, Jakub Tutka i Kamil Surowiak zaprezentowali pracę pt. „Fuzja - bezemisyjna energia przyszłości”. Jej przedmiotem jest stanowisko badawcze do przeprowadzania fuzji jądrowej. - Ma ono za zadanie stworzenie warunków do przeprowadzenia fuzji deuteru z deuterem, a w kolejnym etapie deuteru z trytem. Jest w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu można przeprowadzać bardziej powtarzalne testy i skupić się na badaniu zachodzącego zjawiska - dodała A. Brak.

Rzeszów - Nisko. Fuzja i amplifier

Z kolei Karol Sawicki, Anna Rogowska, Kamil Surowiak oraz Karol Ujda zaprezentowali stereo power amplifier. Nowością jest zastosowanie napięcia anodowego 2 razy 750V, dzięki czemu uzyskano prąd w lampie o jedną trzecią mniejszy niż znamionowy, a moc ponad trzy razy większą. Opiekunem merytorycznym obu prac jest nauczyciel przedmiotów zawodowych Marian Chrapko.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy