Nowy numer 15/2024 Archiwum

Stalowa Wola. Matematyczne zmagania

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli odbył się etap powiatowy Podkarpackiego Konkursu Matematycznego im. Franciszka Lei.

Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół średnich województwa podkarpackiego. Przystąpiło do niego 28 uczniów, którzy mieli do rozwiązania po pięć wymagających sporej wiedzy matematycznej zadań.

- Poziom przygotowania młodzieży stał na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą wysokie wyniki punktowe za rozwiązane zadania - powiedział Mariusz Potasz, dyrektor liceum.

Wśród uczniów klas pierwszych dwa pierwsze miejsca wywalczyli  Victor Czuliński i  Alex Takmadżan (obydwaj z I LO im. KEN), trzecie zaś Marcin Gąsiorek (SLO). Konrad Zagulski (I LO im. KEN) oraz Filip Gąsiorek i Wiktor Piczak (obaj SLO)  okazali się natomiast najlepszy w grupie uczniów z klas drugich.  W grupie uczniów najstarszych (trzecia klasa) zwyciężyła Maria Chmielowiec przed Szymonem Haliniakiem i  Aleksem Dydakiem (wszyscy z I LO im. KEN).

Finał konkursu odbędzie się 13 kwietnia w Rzeszowie. Franciszek Leja był wybitnym matematykiem urodzonym w Grodzisku Górnym. Był żołnierzem legionów a następnie profesorem matematyki na UJ w Krakowie. Został pochowany w Grodzisku Dolnym. Zajmował się m. in. analizą matematyczną.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy