Tegoroczna Diecezjalna Szkoła Ceremoniarza i Animatora zgromadziła rekordową liczbę kandydatów. Zgłosiło się 164 lektorów z różnych stron diecezji.
Ministranci przygotowują się do roli ceremoniarza i animatora w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. W cyklu rocznym kurs obejmuje 5 spotkań formacyjnych, w czasie których ministranci zdobywają potrzebą wiedzę do pełnienia posługi ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym oraz wspomagania duszpasterzy w prowadzeniu grup parafialnych.
Chłopcy razem uczestniczą w Eucharystii, ćwiczeniach szkoły liturgii oraz wykładach tematycznych prowadzonych przez profesorów seminarium oraz duszpasterzy parafialnych. Jedno ze spotkań poprowadziła również s. Aleksandra Walawska ze Zgromadzenia św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego.
– Dzisiejsze spotkanie dotyczyło Eucharystii, która ma swoje znaczenie w codzienności. Msza się kończy, ale równocześnie Msza się zaczyna, tzn. podczas modlitwy w kościele możemy nauczyć się takich postaw, które są nam w życiu codziennym, w byciu ze sobą bardzo potrzebne i przydatne, np. umiejętności przepraszania, dziękczynienia, obdarowywania, przyjmowania, ale także słuchania drugiego człowieka – powiedziała siostra Aleksandra.
Szkoła ceremoniarza i animatora zakończy się za niecały miesiąc 9 marca w liturgiczne wspomnienie św. Dominika Savio. Tego dnia w sandomierskiej katedrze biskup Krzysztof Nitkiewicz pobłogosławi uczestników kursu do pełnienia posług, do których byli przygotowywani w ostatnim roku. Będzie to jednocześnie diecezjalny dzień wspólnoty LSO. W programie oprócz wspólnej Eucharystii zaplanowano spotkania warsztatowe z ks. dr. Jakubem Dębcem z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz Michałem Bondyrą, redaktorem naczelnym miesięcznika KNC.
Diecezjalni duszpasterze ministrantów ks. Wojciech Zając i ks. Damian Szypuła zaznaczają, że tym, co może być najcenniejsze dla uczestników kursu, jest przekonanie, że ich świadome przeżywanie liturgii pomaga innym w bardziej świadomym uczestnictwie w nabożeństwach. Ponadto chłopcy uświadamiają sobie, że liturgia może być naprawdę piękna także przez ich służbę.
Ks. Michał Powęska, rektor WSD, podczas powitania ministrantów w kaplicy seminaryjnej podkreślił radość z możliwości goszczenia w murach budynku tak licznego grona przedstawicieli LSO. Wyraził jednocześnie nadzieję na spotkanie z nimi ponownie podczas różnych inicjatyw organizowanych w seminarium.
Dla uczestników kursu szkoła ceremoniarza i animatora to kolejny etap w formacji ministranckiej oraz okazja do poznania rówieśników. – Uczestnictwo w kursie to dla mnie również szansa rozwoju osobistego. Choć wiele z poruszanych tematów znam z doświadczenia z parafii, to jednak są sprawy, o których mogłem dowiedzieć się podczas prowadzonych spotkań – przyznał Paweł, lektor z parafii św. Marcina w Połańcu.