Nowy numer 08/2024 Archiwum

Stalowa Wola. Walc dla Soni

Państwowa Szkoła Muzyczna im. I. J. Paderewskiego gościła solistów sanockiego Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic" oraz, po raz pierwszy, Paderewski Symphony Orchestra.

Podczas premierowego tournée  młodzi pianiści zaprezentowali mniej znane utwory polskich kompozytorów, takich jak: Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Józef Wieniawski, Miłosz Magin, Henryk Mikołaj Górecki czy Konstanty Wileński.

Wśród wykonawców byli między innymi pochodzący z okolic Doniecka na Ukrainie Yehor Bakhmut  oraz Aleksandra Dzieża z Katowic, gdzie uczy się w Szkole Muzycznej im. M Karłowicza w klasie Łukasza Trepczyńskiego. Dla 19-letniego Yehora jest to już trzeci występ podczas pianistycznego forum.

Stalowa Wola. Walc dla Sonii

- Forum to przede wszystkim bardzo dużo koncertów z różnymi muzykami i na różnych scenach, co dla młodego pianisty jest szczególnie ważne. Ponadto warsztaty z profesorami z różnych krajów i szkół. Istotne dla naszej przyszłej kariery jest również nawiązywanie kontaktów i wymiana doświadczeń - powiedział ukraiński pianista, który obecnie studiuje w Bydgoszczy, a muzyką zainteresował go tata.

Stalowa Wola. Walc dla Sonii

12-letnia Aleksandra uczestniczy w forum po raz drugi. - Przyjechałam tutaj z krótkim, ale bardzo pięknym utworem - „Walcem dla Soni” Konstantyna Wileńskiego. Cały czas się uczę i zbieram doświadczenie. Przed dzisiejszym koncertem czuję się wspaniale, ponieważ zagram ze świetną orkiestrą, prowadzoną przez doskonałego dyrygenta - dodała Aleksandra.

Stalowowolski koncert jest jednym z ośmiu występów orkiestry w całej Polsce.

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy