Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną "Moda w służbie wolności", którą można oglądać jeszcze do 31 marca.
W związku z dużym zainteresowaniem wystawą czasową "Moda w służbie wolności" informujemy, że termin jej dostępności został wydłużony do 31 marca. Przygotowana ekspozycja nawiązuje tematycznie do obchodzonej w ubiegłym roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i poświęcona jest głównie prezentacji zjawiska żałoby narodowej jako środka służącego ekspresji patriotyzmu Polek. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości, jakim hołdowały - mówi Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Na wystawie zaprezentowano oryginalne ubiory z XIX w., biżuterię patriotyczną, epokowe malarstwo, grafikę, fotografie i cenne żurnale modowe. Dopełnieniem zabytkowych obiektów są rekonstrukcje strojów z lat poprzedzających wybuch powstania styczniowego, które uwypuklają kontrast pomiędzy motywowaną patriotyzmem żałobą, a światem barw, dodatków i deseni, w jaki obfitowała dziewiętnastowieczna moda damska. Eksponatom towarzyszą także wyselekcjonowane fragmenty artykułów dotyczących mody z ówczesnych czasopism oraz osobistych relacji pamiętnikarskich, a także innych świadectw, które podkreślały odwagę, determinację i patriotyzm Polek.
Prezentowane stroje i dodatki z tamtych czasów to nie tylko ulotna czy kapryśna moda, lecz siła, która kryła się w symbolu, walka i ofiara, którą poniesiono w obronie Boga i ojczyzny. Świadectwem tego są prezentowana biżuteria, suknie i dodatki. Ich prostota i powaga miały wyrażać głębie cierpienia uciskanego narodu. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda.
Partnerami ekspozycji w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja Nomina Rosae. Wystawa zorganizowana została w ramach obchodów Roku 160. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego.
Wystawa została objęta patronatem honorowym marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz burmistrza Sandomierza Marcina Marca. Patronat medialny sprawują: TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, radio Leliwa, radio Rekord, "Gość Niedzielny", "Echo Dnia", "Tygodnik Nadwiślański" wraz z portalem tyna.info.pl, iTV Wisła, Lokalna.TV oraz STV.INFO.