W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli miłośnicy lokalnej historii spotkali się z małżeństwem regionalistów: Zofią Życzyńską-Bajek i Mariuszem Bajkiem.
Okazją ku temu było wydanie albumu „Rozkochać w swej ziemi. Stalowa Wola w rysunkach Mariusza Bajka”.
Album zawiera rysunki przedstawiające modernistyczną, przedwojenną architekturę Stalowej Woli, najważniejsze zabytki Rozwadowa oraz stalowowolskie kapliczki. Mariusz Bajek opowiedział o wielkim wpływie profesora Wiktora Zina na jego twórczość, o fascynacji programami telewizyjnymi „Piórkiem i węglem”, w których profesor pociągnięciami węgla wyczarowywał przed naszymi oczyma najpiękniejsze polskie budowle, miejsca warte zobaczenia, przenosił widzów w tamte miejsca dzięki swojej gawędzie.
Zofia Życzyńska-Bajek z kolei jest autorką tekstów do albumów męża, wielu własnych artykułów o przyrodzie naszych okolic i lokalnej historii, ale także pomysłodawczynią i inicjatorką upamiętnienia Niemki Albiny Kleman - mieszkanki Gielni, która uratowała przed rozstrzelaniem przez okupanta niemieckiego mieszkańców tych terenów w czasie II wojny światowej.
Mariusz Bajek natomiast był inicjatorem powstania dwóch obelisków. Jeden poświęcony jest dwóm lekarzom - Stanisławowi Matulewiczowi i Eugeniuszowi Łazowskiemu, którzy podczas wojny wywoływali sztuczny tyfus. Drugi zaś upamiętnia mieszkańców Rozwadowa wyznania mojżeszowego, zamordowanych przez niemieckiego okupanta.
Prezentacji albumu „Rozkochać w swej ziemi. Stalowa Wola w rysunkach Mariusza Bajka” towarzyszyło rysowanie na żywo przez artystę. Tym razem każdy mógł zobaczyć jak powstaje rysunek kapliczki św. Felicyty ufundowanej przez rodzinę Lubomirskich.