Nowy numer 20/2024 Archiwum

Rodzina we wspólnocie Kościoła

W kościele Ducha Świętego w Sandomierzu został zainaugurowany cykl wykładów poświęconych rodzinie.

W związku z przeżywanym w naszej diecezji Kongresem Rodzin, który odbywa się pod hasłem "Rodzina zakorzeniona w Chrystusie i Kościele", Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu zorganizowało cykl wykładów poświęconych rodzinie.

Pierwszą konferencję pt. "Jesteście domownikami Boga (Ef 2,19). Miejsce rodziny we wspólnocie Kościoła" wygłosił ks. Konrad Fedorowski, diecezjalny duszpasterz małżeństw i rodzin.

Odpowiadając na pytanie, co wynika z faktu, że Kościół jest naszym domem, prelegent podkreślił, że każdy wierny powinien czuć się we wspólnocie wierzących jako osoba kochana, oczekiwana, przyjęta, zaakceptowana. – W Kościele jestem przygotowywany do najważniejszego spotkania mojego życia – spotkania z Chrystusem. Spotkać zaś Chrystusa oznacza usłyszeć, że jestem wezwany do relacji z Nim. Ponadto dzięki spotkaniu z Chrystusem mogę dojrzeć sens i wartość swojego istnienia oraz poczuć się wezwanym do rozeznania i wypełnienia swojej życiowej misji. Św. Teresa od Dzieciątka Jezus po długich poszukiwaniach z radością oznajmia: "Znalazłam moje miejsce w Kościele" – mówił prelegent.

Cykl wykładów poświęconych rodzinie odbywać się będzie w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 17.30 w kościele pw. Ducha Świętego w Sandomierzu. Konferencje będą głoszone przez profesorów sandomierskiego seminarium duchownego. Kolejne wykłady zaplanowano na:

6 stycznia 2024 – ks. Adam Kopeć – Sakrament małżeństwa jako obraz miłości Chrystusa i Kościoła (Ef 5,25);

3 lutego 2024 – ks. Leon Siwecki – Rodzina kolebką powołań kapłańskich i zakonnych;

2 marca 2024 – ks. Wojciech Kania – Rodzina zbudowana na silnym fundamencie;

6 kwietnia 2024 – ks. Waldemar Olech – Sakrament pokuty – źródło odnowienia relacji z Bogiem i człowiekiem;

4 maja 2024 – ks. Rafał Kobiałka – Teologia ciała Jana Pawła II jako odpowiedź na współczesny kryzys małżeństwa i rodziny;

1 czerwca 2024 – ks. Michał Powęska – Święta Rodzina Jezusa, Maryi i Józefa oraz trudności przez nią przeżywane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy