Stalowa Wola. Symboliczna data

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. "Kryptonim »Kościół«" odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Pokaz filmu oraz towarzysząca mu panelowa dyskusja, której moderatorem był dr hab. Mariusz Krzysztofiński z IPN w Rzeszowie, zostały zorganizowane w ramach projektu "Przystanek Historia Stalowa Wola" w 50. rocznicę poświęcenia bazyliki konkatedralnej (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski) w Stalowej Woli 2 grudnia 1973 r. przez metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę. Wśród liczniej zgromadzanej publiczności byli m.in. biskup senior Edward Frankowski (były proboszcz tej parafii), ks. Edward Madej (obecny proboszcz) oraz proboszczowie i kapłani z niżańskich i stalowowolskich parafii.

Stalowa Wola. Symboliczna data

- Dzisiejsze spotkanie odbywa się w przeddzień 50. rocznicy konsekracji kościoła pw. MBKP w Stalowej Woli. Jest to ważna i symboliczna data. Film pokazuje budowę tej świątyni oczami osób w nią zaangażowanych, w tym duchownych. Ujawnione są też dokumenty sporządzone przez władze komunistyczne, w tym Służbę Bezpieczeństwa, które starały się, by ta świątynia nigdy nie powstała. Chciałbym podkreślić, że kościół ten zawsze spełniał, i nadal to robi, ważną rolę w życiu miasta i regionu. Reżyser filmu Tadeusz Arciuch i jego producent Maciej Wojciechowski skorzystali także z uwag dr. Romana Niwierskiego, historyka i regionalisty, autora książki o bazylice - powiedział M. Krzysztofiński.

Stalowa Wola. Symboliczna data

W panelowej dyskusji wypowiadał się także dr Bogusław Wójcik z IPN w Rzeszowie. - Pokazałem szerszy kontekst wydarzeń związanych z budową kościoła pw. MBKP w Stalowej Woli. Od zakończenia II wojny światowej komunistyczne rządy walczyły z Kościołem. Do 1970 r. wybudowano w Polsce zaledwie ok. 470 świątyń. To było bardzo mało, biorąc pod uwagę wojenne zniszczenia czy migracje ludności ze wsi do miast, gdzie powstawały osiedla ich pozbawione. Za Edwarda Gierka było podobnie. Do 1980 r. w Polsce nie powstał ani jeden kościół, który nie zostałby zbudowany pod wielką społeczną presją - dodał B. Wójcik.

Stalowa Wola. Symboliczna data

Wydarzenie, nad którym honorowy patronat objął biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, zorganizowała Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Stalowa Wola. Symboliczna data

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..