Nowy numer 20/2024 Archiwum

Wykład "W suknię czarną odziana..." w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza do udziału w cyklu wykładów naukowych towarzyszących wystawie czasowej "Moda w służbie wolności".

Pierwszy wykład zatytułowany "W suknię czarną odziana - o ubiorach z okresu żałoby narodowej w dobie powstania styczniowego" wygłosi dr Maria Molenda.

- Warto zaznaczyć, że w dobie powstania styczniowego Polki manifestowały swój patriotyzm poprzez odpowiedni strój - czarną suknię i żałobną biżuterię. Taka postawa polskich kobiet nadała modzie wyjątkowego znaczenia, pozwalając na demonstrowanie za jej pomocą gotowości do walki i ponoszenia ofiar w celu odzyskania upragnionej niepodległości - zaznaczył Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Dr Maria Molenda jest historyczką, artystką, prezeską Fundacji "Nomina Rosae", w ramach której prowadzi szeroką działalność na polu kultury, sztuki i edukacji. Prowadzi Atelier Nomina Rosae, w którym powstają rekonstrukcje ubiorów historycznych na potrzeby muzeów i instytucji kultury, a także kostiumy teatralne i filmowe.

Wydarzenie odbędzie się dziś 21 listopada (wtorek) o godz. 17 w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Wstęp jest bezpłatny.


Wystawa czasowa "Moda w służbie wolności" jest jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich" oraz nawiązuje tematycznie do obchodzonej w bieżącym roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Jej celem jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcie refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz nad światem wartości, jakim hołdowały. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda. Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja "Nomina Rosae".

Wystawę można oglądać do 31 stycznia 2024 r. w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy