Mówiono podczas konferencji poświęconej "Historii siarki w Tarnobrzegu", skierowanej do młodego pokolenia.
Fundacja "Serce Lasowiackie" im. Barbary i Franciszka Mortków, włączając się w miejskie obchody 70. rocznicy odkrycia złóż siarki pod Tarnobrzegiem, zorganizowała konferencję adresowaną do uczennic i uczniów tarnobrzeskich szkół, która miała przybliżyć im to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.
- Chcieliśmy propagować wiedzę o historii naszej małej ojczyzny wśród dzieci i młodzieży. Zaprosiliśmy wszystkie szkoły do udziału w konkursach, które dzisiaj zostały rozstrzygnięte, oraz do wysłuchania dzisiejszych wykładów, korespondujących z zadaniami konkursowymi i będących swoistym wyjaśnieniem ich tematów. Była to także pewnego rodzaju żywa lekcja historii, gdyż młodzież miała okazję poznać, porozmawiać z ludźmi, którzy przed laty budowali nie tylko zagłębie siarkowe, ale również Tarnobrzeg - wyjaśniła Jolanta Kret, prezeska Fundacji "Serce Lasowiackie" im. Barbary i Franciszka Mortków.
W Sali Wielkiej Zamku Tarnowskich w Dzikowie uczennice i uczniowie, ale również zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać trzech wykładów - Beaty Kotasiak-Wójcik, kierowniczki Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego oddziału Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, poświęconego historii odkrycia złóż siarki, Janusza Wepsięcia, wiceprezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników "Wolne Rzeki", pracownika Centrum Promocji Obszaru "Natura 2000" - Tarnobrzeska Dolina Wisły, w którym mówił o florze i faunie terenów pokopalnianych, oraz Filipa Materkowskiego, polonisty w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, odpowiadającego na pytanie, dlaczego Serbinów w Tarnobrzegu.
W wydarzeniu uczestniczyli uczennice, uczniowie oraz nauczyciele tarnobrzeskich szkół. Marta Woynarowska /Foto GośćKonferencji towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów ogłoszonych przez Fundację "Serce Lasowiackie" i wręczenie nagród ich laureatkom i laureatom. - We wrześniu zaprosiliśmy wszystkich chętnych do udziału w konkursach fotograficznym "Czy wiesz, dlaczego Serbinów w Tarnobrzegu?", literackim "Tu wszystko się zaczęło" oraz plastycznym "Mamy siarkę, a co dalej?", w ramach którego należało stworzyć komiks odpowiadający na pytanie postawione w tytule - mówiła J. Kret.
Laureatami konkursu fotograficznego zostali: Piotr Czepiel, Wacław Pintal i Krzysztof Watracz. W zmaganiach literackich najlepsze wywiady z budowniczymi siarkowego Tarnobrzega przeprowadzili: Laura Charchót (Katolicka SP), Mateusz Lubera (SP nr 3) oraz Klaudia Szlęzak (LO im. M. Kopernika). W konkursie plastycznym najwyżej zostały ocenione prace: Olgi Jędral (Katolicka SP), Julii Kasprzykowskiej (LO im. M. Kopernika) oraz Mikołaja Kędziory i Karola Szozdy (obaj z Katolickiej SP). Równorzędne nagrody otrzymało 12 uczennic i uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.
Ogłoszone zostały ponadto nazwiska laureatów Miejskiego Konkursu "Krzewiciel Dobrych Obyczajów", a ten zaszczytny i zobowiązujący tytuł kapituła przyznała Lilianie Błasiak i Patrykowi Wilkowi. - Nawiązujemy w nim do słów Jana Słomki, wieloletniego wójta Dzikowa, który w swoich "Pamiętnikach włościanina" napisał, że "największym skarbem człowieka są dobre obyczaje" - wyjaśniła J. Kret, prawnuczka autora cytowanej sentencji.