Nowy numer 17/2024 Archiwum

Regionalnie i międzynarodowo

Tak zapowiadają się tematy wykładów w ramach XI Tygodnia Historycznego.

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu kontynuuje bowiem dzieło zainicjowane przez śp. Kazimierza Wiszniowskiego noszące od paru lat jego imię, i jak to miało miejsce w latach minionych, w tygodniu przypadającym w okolicy Narodowego Święta Niepodległości zorganizowała cykl wykładów poświęconych historii tej wielkiej i tej małej, literaturze, filmowi, teatrowi, czyli szeroko pojętej kulturze.

- Termin Tygodnia Historycznego Kazimierz Wiszniowski wybrał nie bez przyczyny, pierwsze bowiem prelekcje wygłaszane przez naszych lokalnych badaczy, specjalistów, pasjonatów poświęcone były kwestiom związanym z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Z czasem pojawiły się nowe, bardzo zróżnicowane propozycje tematów, a także nowi prelegenci. W tym roku będziemy mogli wysłuchać wykładów nader aktualnych, niejako odpowiadających na dziejące się wydarzenia w naszym mieście i na świecie - mówi Anna Żarów, zastępca dyrektora ds. Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

XI Tydzień Historyczny im. Kazimierza Wiszniowskiego otworzył dyrektor Muzeum - Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu Tadeusz Zych wykładem (będącym de facto osobistą refleksją nad Tarnobrzegiem posiarkowym) poświęconym sytuacji Tarnobrzega od czasu likwidacji kopalń siarki po lata obecne. Zadając szereg pytań dotykających kwestii socjologicznych, kulturowych, społecznych, religijnych, ekonomicznych, a także ekologicznych, starał się wspólnie ze słuchaczami znaleźć odpowiedzi wyjaśniające przyczyny wielu bolączek trapiących miasto i jego mieszkańców.

- Musimy mieć świadomość, że mówimy o czymś, co się już dokonało. Siarka w Tarnobrzegu skończyła się definitywnie, naturalnie nie mówię tu o jej złożach, ale o samym przemyśle i wbrew temu, co krąży w umysłach zwłaszcza starszych osób, to  już nie wróci. Mówimy o procesie, który miał swój początek i koniec, a więc może podlegać naukowej analizie - zauważył dr hab. Tadeusz Zych.

Mówiąc o początkach zagłębia siarkowego, zwrócił uwagę, że przypadły one niespełna w dekadę po zakończeniu II wojny światowej, w wyniku której Tarnobrzeg utracił niemal połowę mieszkańców, jaką stanowiła społeczność żydowska, oraz ogromną większość przedwojennej elity. Był 5-tysięcznym miasteczkiem, które w krótkim czasie, co było ewenementem, rozrosło się do miasta 50-tysięcznego, gdzie przytłaczającą większość jego mieszkańców stanowiła ludność napływowa, tkwiąca korzeniami wciąż w swych rodzinnych miastach i wioskach. Napływ nowego żywiołu przeobraził oblicze Tarnobrzega, które mimo upływu lat nie uległo zmianie i aktualne jest w wielu dziedzinach życia miasta, zarówno społecznego, kulturalnego, jak i gospodarczego.

Regionalnie i międzynarodowo   Pierwszy wykład wygłosił dr hab. Tadeusz Zych. Marta Woynarowska /Foto Gość

Wykład T. Zycha spotkał się z żywym przyjęciem, wywołując ożywioną dyskusję nad charakterem tarnobrzeskiego społeczeństwa.

Wystąpienie dyrektora Muzeum - Zamku Tarnowskich rozpoczęło cykl pięciu wykładów. Najbliższy już jutro, czyli we wtorek 14 listopada wygłosi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, historyk, który poruszy jak najbardziej aktualny i gorący temat poświęcony genezie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W środę Tomasz Ciach, nauczyciel historii w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Tarnowskiego, wraz z uczniami przybliży postać patrona szkoły i dzieje jego tryumfu pod Obertynem.

- Będzie to nie lada gratka, albowiem prelekcji będzie towarzyszyć pokaz dioramy, przygotowanej przez licealistki i licealistów "hetmana" - zdradza Anna Żarów, która następnego dnia, czyli w czwartek, opowie o historii Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu, obchodzącej w ubiegłym roku 70-lecie działalności.

- W minionym roku z racji przemian związanych z tworzeniem Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich nie było sprzyjającego czasu na świętowanie, dlatego przenieśliśmy je na ten rok. Zapraszam więc na urodziny naszej instytucji, a jak na urodziny, to i na słodkie co nieco - zachęca pani Anna.

Tegoroczny Tydzień Historyczny zakończy z uśmiechem Grzegorz Kociuba, polonista w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, który opowie o humorze dwudziestolecia, czyli o "radości z odzyskanego śmietnika".

Regionalnie i międzynarodowo   Program XI Tygodnia Historycznego. Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu.

Wszystkie wykłady odbywają się w sali odczytowej Biblioteki Pedagogicznej. Początek o godzinie 17. Wstęp wolny.

Wydarzeniu towarzyszą ekspozycje: "Jak zmieniał się Tarnobrzeg - wystawa fotografii z portalu Dawny Tarnobrzeg", "Samarytanie z Markowej. Ulmowie - Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom" oraz "Gwiazdy zodiaku i inne prace" - rzeźby Kazimierza Kohyta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy