Pilotażowy program o tej nazwie po raz czwarty realizuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudniku nad Sanem.
Program ten jest w całości finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W tym roku skorzysta z niego 25 osób, absolwentów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy z różnym stopniem niepełnosprawności oraz absolwentów Oddziałów Rewalidacyjno-Wychowawczych. Są to osoby nigdzie niezatrudnione i nieobjęte rehabilitacją społeczną.
- Celem pilotażowego programu „Rehabilitacja 25 plus” jest udzielenie wsparcia, które pozwoli przygotować młode osoby do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, a po ukończeniu pilotażu, podjęcia przez nich aktywności zawodowej. Uczestnicy programu podzieleni są na 4 grupy. Dla każdego z nich przewidziane jest 140 godzin wsparcia miesięcznie udzielanego przez 24 terapeutów i 3 psychologów. Na zajęciach prowadzone są działania rozwijające i wzmacniające aktywność oraz samodzielność życiową, a także aktywności pozwalające na utrzymanie wcześniej nabytych umiejętności - wyjaśniła Mirosława Daśko, sekretarz niżańskiego powiatu.
W ramach programu młodzi ludzie uczestniczą w zajęciach kół zainteresowań (sportowym, tanecznym i komputerowym) oraz aktywizujących zawodowo z zakresu rękodzieła, stolarstwa, pielęgnacja zieleni, gospodarstwa domowego oraz prac porządkowych.
- Oprócz tego prowadzone są zajęcia opiekuńcze i terapeutyczne, a dla wszystkich uczestników istnieje możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej oraz działań wspierających ruchowo w formie gimnastyki korekcyjnej - dodała pani sekretarz.