W Niżańskim Centrum Kultury "Sokół" mieszkańcy Niska świętowali 90. rocznicę nadania praw miejskich.
Najważniejszym punktem tej uroczystości było wręczenie honorowych odznak "Za zasługi dla Gminy i Miasta Niska”. Nagrodzono 8 osób i jedną organizację. Odznaki odebrali: ks. Marian Rajchel, Bogdan Tofilski, Jan Oleksak (wszyscy pośmiertnie) oraz Alicja Sochacka, Ewa Błądek, Teresa Sułkowska, Stanisław Czerwin, Marta Powęska i Jacht Klub Nisko.
Ewa Błądek przyjechała do Niska zaraz po studiach w 1987 r. - Rozpoczęłam pracę jako nauczyciel. Chciałam uczyć w nowatorski sposób i być blisko ucznia. Myślę że mi się to udało, ponieważ moi wychowankowie byli laureatami olimpiad. Później zostałam aktorką…Wstąpiłam bowiem do Teatru „Kontynuacja”. Odegrałam wiele ról, w tym między innymi w takich sztukach jak „Antygona w Nowym Jorku” czy „Aniela Dulska”. Jestem bardzo wzruszona wyróżnieniem i docenieniem mojego wkładu w życie Niska - zwierzyła się pani Ewa.
Wzruszenia z tak doniosłej uroczystości nie krył również burmistrz Gminy i Miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk.
- W historii naszego kraju 90 lat to niedużo, ale dla Niska to czas bardzo ważny, czas dynamicznego rozwoju. Myślę że to widać, gdy spaceruje się po mieście. Cieszę się, iż udało się nam przekonać mieszkańców Niska, by wypowiedzieli swoje oczekiwania, co do dalszego rozwoju miasta i gminy. Norweski projekt, który realizujemy, to namacalny przykład ich zaangażowania. Zauważamy, iż coraz więcej osób osiedla się w naszym mieście, gdyż oddajemy coraz to nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe i znajdujemy się na skrzyżowaniu ważnych komunikacyjnych szlaków - podkreślił burmistrz.
Okrągłym urodzinom miasta towarzyszyła promocja książki pt. „Zarys dziejów Niska”, praca zbiorowa pod redakcją ks. dr. hab. Tomasz Moskala z KUL w Lublinie. Ks. Tomasz Moskal zauważył, że na temat historii Niska ukazało się już wiele różnorodnych publikacji. – Co nowego jest w tej książce? Naszym celem, który, mam taką nadzieję, został zrealizowany, było stworzenie monografii w oparciu o w pełni naukowe podejście. Czyli że fakty i przedstawione w niej osoby oraz pewne dziejowe procesy są udokumentowane i mają swoje odnośniki do źródeł i literatury - zapewnił autor.
Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy - „ Z przymrużeniem oka, czyli 90 karykatur na 90-lecie miasta” autorstwa Jana Surmy i „Moje miasta w obiektywie”, zorganizowaną przez PSP nr 5 - oraz widowisko „Pocztówka z tamtych lat” w wykonaniu zespołów NCK „Sokół”.