Dwie ciekawe wystawy proponuje nam na weekend Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.
Pierwsza, pod tytułem „Na brzegu lata”, to wystawa poplenerowa, na której zaprezentowane będą prace 16 artystów z całego kraju, którzy na przełomie czerwca i lipca tworzyli w Bojanowie.
- Była to już kolejna, czwarta edycja Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego organizowanego przez powiat stalowowolski. W projekcie uczestniczyło szesnaścioro artystów, m.in. z Warszawy, Krakowa, Katowic czy Rzeszowa. Twórcy przez pryzmat swojej malarskiej wrażliwości utrwalali na płótnie pejzaże, architekturę, przyrodę, wydobywając z pozornie zwyczajnych miejsc ich szczególny klimat, wzbogacony o indywidualny „pejzaż duszy” każdego z nich. Bajkowa sceneria, wspaniała atmosfera, możliwość wymiany poglądów, zachwycające okoliczności przyrody, obecność w naturze, energia płynąca z lasu, rzeki, łąki, to jest coś, co potrzebne jest do natchnienia - te słowa padały najczęściej z ust uczestników pleneru - powiedziała Magdalena Wielgocka z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Druga wystawa, zatytułowana „Black Metal. Kowalstwo wczesnośredniowieczne”, poświęcona jest natomiast metalurgii żelaza we wczesnośredniowiecznej Europie. Dziedzina ta znana jest w różnych językach europejskich jako „czarna metalurgia”.
- Wystawa prezentuje zagadnienia związane z technologią żelaza i jego stopów, to znaczy ze stosowanymi w okresie wczesnego średniowiecza materiałami oraz technikami wytwórczymi. Przedstawia dwie podstawowe dziedziny rzemiosła związane z obróbką żelaza - hutnictwo i kowalstwo. Hutnictwo żelaza to dyscyplina, w której pozyskiwano metal z rud żelazonośnych i wytwarzano półprodukty przeznaczone do dalszej obróbki. Kowalstwo jest natomiast gałęzią rzemieślniczą, w której z gotowego fabrykatu żelaznego wykonywano wyroby, takie jak narzędzia czy broń - dodała pani Magdalena.
Szczególnie atrakcyjne są rekonstrukcje i repliki żelaznych elementów broni zaczepnej, takiej jak: miecze, groty włóczni, żeleźca toporów czy głownie noży. Eksponaty te zostały wykonane przy użyciu historycznych materiałów oraz technik, po dokładnej analizie zabytków archeologicznych, jakie odwzorowują. Twórcą tych niezwykłych replik artefaktów jest dr Maciej Tomaszczyk, kowal z zamiłowania i jeden z kuratorów wystawy.
Wystawie towarzyszy program edukacyjny.