Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Modlitwa, która przemienia życie

W klasztorze braci mniejszych kapucynów rozpoczęły się warsztaty Modlitwy i Życia.

Warsztaty, w których bierze udział 15 osób - ich liczba jest ściśle określona - prowadzą osoby świeckie oraz kapucyn br. Robert Rabka.

- Modlitwa której się uczymy ma przemieniać nasze życie. Podczas każdej sesji warsztatów podawane są konkretne wskazówki dotyczące tematu, który właśnie jest omawiany; czyli co mam robić w danym tygodniu, aby moje życie zaczęło się zmieniać na lepsze - wyjaśnił br. Robert.

Warsztaty składają się z sesji wstępnej, 14 warsztatów tematycznych oraz tzw. pustyni, czyli kilkugodzinnej izolacji od świata i koncentracji na Bogu i otaczającej nas przyrodzie oraz kontemplacji.

Stalowa Wola. Modlitwa, która przemienia życie

Warsztaty są organizowane w Polsce od 2018 r., na świecie od 1984 r., na podstawie „Podręcznika prowadzącego”, książki, którą napisał kapucyn Hiszpan Ignacio Larranaga (zmarł w 2017 r.), ich założyciel, przez całe życie pracujący na misjach w Chile.

- Tam, w Chile, zauważył, iż ludzie nie potrafią się modlić. Sam też przeżył etap mniejszego zaangażowania się w modlitwę, do czasu aż którejś nocy został dotknięty przez łaskę Pana Boga w ten sposób, iż gorliwość modlitwy nagle się w nim rozbudziła. Nie potrafił tego wyrazić słowami. Po tym doświadczeniu zaczął organizować ludzi świeckich w swojej parafii. Spotykali się co tydzień w grupach po 15 osób. On zaś podawał im różne metody modlitwy. Po kilku miesiącach narodził się podręcznik, który został zatwierdzony w 1997 r. przez Kongregację do Spraw Świeckich w Watykanie, a za prawidłowy przebieg warsztatów odpowiada Stowarzyszenie Wiernych Świeckich „Warsztaty Modlitwy i Życia” - przypomniał br. Robert Rabka.

Warsztaty odbędą się nie tylko w Stalowej Woli. W najbliższym czasie, w sandomierskiej diecezji, zostaną zorganizowane także w Jarocinie, Zaleszanach i Pysznicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast