Z okazji 70. rocznicy odkrycia złóż siarki pod Tarnobrzegiem wyemitowane zostały pamiątkowe medale, żetony i banknoty.
Tarnobrzeski oddział Podkarpackiego Towarzystwa Numizmatycznego postanowił uczcić obchodzony w mieście Rok Pamięci Górników i Pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Z tej okazji wyemitowało okolicznościowe medale poświęcone 70. rocznicy odkrycia złóż siarki, banknoty o nominale 70 dukatów górniczych oraz żetony o nominale 1 dukata górniczego.
Na awersie medalu widnieje wizerunek patronki górników oraz wezwanie w języku łacińskim "Sancta Barbara Ora Pro Nobis" (Święta Barbaro, módl się za nami), jest także herb Tarnobrzega i napis: "Tarnobrzeg A.D. 2023 P.Z.". Na rewersie umieszczone jest godło górnicze i napis informujący o obchodzonej rocznicy: "70-lecie odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega. 1953-2023".
Żeton na awersie posiada godło górnicze i logotyp Siarkopolu, na rewersie zaś widnieje Leliwa - herb miasta oraz informacja o wydawcy: "Podkarpackie Towarzystwo Numizmatyczne w Tarnobrzegu Założono 2004".
Na banknocie umieszczona została grafika przedstawiająca kopalnię odkrywkową w Machowie oraz wizerunek św. Barbary, górniczej patronki z łacińskim wezwaniem w brzmieniu identycznym jak na medalu - "Sancta Barbara Ora Pro Nobis", które stanowią główne elementy jego szaty graficznej. Ponadto zawarto informację o obchodzonym roku pamięci górników i pracowników Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego oraz o wydawcy, czyli Podkarpackim Towarzystwie Numizmatycznym w Tarnobrzegu. Na rewersie banknotu obok słownego oznaczenia nominału siedemdziesiąt dukatów górniczych, godła górniczego i herbu miasta, umieszczony został napis "Kopalnie siarki Piaseczno - Machów - Jeziórko" oraz informacja, że banknot nie jest prawnym środkiem płatniczym.
Emisja pamiątkowych numizmatów była możliwa dzięki 3300 zł dotacji, przyznanej przez urząd miasta na realizację zadania "Historia miasta na monetach - żetonach i medalach". W ramach projektu zostały także zorganizowane wystawa monet i banknotów związanych z historią Tarnobrzega oraz tzw. tarnobrzeska mennica, stanowiąca jedną z atrakcji Jarmarku Dominikańskiego.