Nowy numer 38/2023 Archiwum

Jubileusz chóru Dominanta w Połańcu

Muzyczna rodzina ma już 5 lat. Rocznicę uczczono Mszą św. i spotkaniem przy stole.

W kościele parafialnym św. Marcina w Połańcu świętowano 5-lecie istnienia chóru Dominanta, działającego przy parafii od 2018 roku. Na uroczystość przybyli rodziny chórzystów, przyjaciele zespołu oraz liczni parafianie.

- Chór powstał z inicjatywy organisty Wojciecha Budy za ówczesną zgodą proboszcza ks. Jana Wamyja. Pierwsza próba odbyła się 11 lipca 2018 r. w małej salce na wikariacie. Głównymi zadaniami chóru są animowanie życia muzycznego w parafii oraz oprawa muzyczna uroczystości parafialnych i świąt roku liturgicznego - powiedział ks. Leszek Pituch, proboszcz parafii, który w koncelebrze z wikariuszem ks. Damianem Niziałkiem sprawowali Mszę św. w intencji artystów.

Jubileusz chóru Dominanta w Połańcu   Artyści na chórze organowym w kościele parafialnym. ks. Grzegorz Słodkowski /Foto Gość

Obecnie chór liczy 24 członków. Najstarsi chórzyści uczestniczyli w próbach zespołu działającego niegdyś w parafii.

- Nazwa zespołu wywodzi się od trójdźwięku tworzącego triadę harmoniczną - główne akordy tonacji. Na cotygodniowych próbach chóru, oprócz pracy nad repertuarem muzycznym, zawiązuje się wiele przyjaźni, świętowane są wspólnie imieniny i ważne wydarzenia, jak np. narodziny wnucząt chórzystów. Zgranie na gruncie prywatnym, emocjonalnym przekłada się w miarę wzmacniania więzów na zgranie muzyczne. Początkowo chór wykonywał podczas Eucharystii proste, dwugłosowe utwory, następnie sięgano po prosty repertuar czterogłosowy. Radość z możliwości spotkań i wspólnej modlitwy i uwielbienia Boga śpiewem przekłada się na ogromne zaangażowanie i docenienie czasu spędzanego razem. Dzięki zdobytym umiejętnościom wyczucia muzycznego i zdolnościom wokalnym śpiewaków możliwe było sięgnięcie po utwory polifoniczne - podkreślił W. Buda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast