Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stalowa Wola. Narodowe Czytanie w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza miłośnicy literatury spotkali się podczas tegorocznego Narodowego Czytania. Tym razem lekturą było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Do czytania w stalowowolskiej bibliotece zgłosili się mieszkańcy oraz przedstawiciele biura poselskiego, instytucji samorządowych, stowarzyszeń i klubów działających w mieście. Swoich głosów użyczyli: Janina Belcarz, Renata Cichy, Renata Czernecka-Skrok, Małgorzata Grudzień, Barbara Herdzik-Zawrotniak, Elżbieta Kotwica, Katarzyna Mastalerczyk, Grzegorz Męciński, Mirosław Ofiara, Zbigniew Partyka, Waldemar Pawłowski, Piotr Słuchocki, Beata Trybuła oraz Beata Życzyńska, Monika Brzezińska i Lila Wojciak.

Stalowa Wola. Narodowe Czytanie w bibliotece

Oprawę muzyczną spotkania przygotował Edward Horoszko. Pod jego kierunkiem zagrał Kwartet Smyczkowy Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej MDK w Stalowej Woli w składzie: skrzypce pierwsze - Kamil Dul, skrzypce drugie - Olivia Hausner, altówka - Roksana Cebula, kontrabas - Dawid Nowak oraz na flecie Hanna Kępa.

Stalowa Wola. Narodowe Czytanie w bibliotece

Joanna Rybak, kierownik Biblioteki Głównej, wprowadziła widzów w temat lektury i postaci pisarki. Pisarki, która za swój moralny obowiązek uznawała dawanie świadectwa prawdzie o roku 1863 i jego bohaterach.

Stalowa Wola. Narodowe Czytanie w bibliotece

- To najbardziej znana powieść pisarki, podejmująca temat powstania styczniowego. Dzieło wydawane było w odcinkach w latach 1886-1887, a w formie książkowej ukazało się w 1888 roku. "Nad Niemnem", entuzjastycznie przyjęte przez ówczesnych krytyków i czytelników, cieszy się do tej pory uznaniem kolejnych pokoleń - powiedziała J. Rybak.

Stalowa Wola. Narodowe Czytanie w bibliotece

Podczas spotkania można było otrzymać okolicznościową przypinkę i specjalną zakładkę z motywami nadniemeńskich kwiatów.

Stalowa Wola. Narodowe Czytanie w bibliotece

Pracownicy biblioteki przygotowali też wystawę pt. "Ona była żywą mądrością i czującym sercem całej epoki", prezentującą życie i twórczość pisarki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast