Światowo w zamku

Laureaci prestiżowych międzynarodowych konkursów muzycznych wystąpili w Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.

Koncertem muzyki klasycznej skrzypaczka Hanna Pozorska, pianistka Yanjun Chen i wiolonczelista Krzysztof Michalski zainaugurowali trzecią edycję Spotkań Muzycznych w Tarnobrzeskim Zamku "Muzyka z Energią".

Muzycy mimo młodego wieku mają na swoim koncie szereg wybitnych osiągnięć, w tym laury na najważniejszych konkursach międzynarodowych.

Dla tarnobrzeskiej publiczności przygotowali program, w którym na początek zabrzmiała passacaglia G.F. Händla - J. Halvorsena, a następnie sonata wiolonczelowa S. Rachmaninowa oraz Piano Trio nr 4 "Dumky" A. Dvořáka. Zaś na bis Yanjun Chen i Krzysztof Michalski, ku zaskoczeniu publiczności, zagrali na cztery ręce "Libertango" Astora Piazzolli.

- Znamy się wszyscy. Z Hanią graliśmy razem, gdy byliśmy młodsi, w orkiestrze Krzysztofa Pendereckiego - ona była koncertmistrzynią, ja natomiast prowadziłem sekcje wiolonczel. Z Yanjun znamy się od pięciu lat. Poznaliśmy się na kursie w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Niemczech i często przyjeżdża do mnie do Paryża albo ja jadę do niej, by wspólnie koncertować - wyjaśnił obecność młodych artystek w Tarnobrzegu Krzysztof Michalski.

Wyznał, że granie w rodzinnym mieście jest wspaniałym doświadczeniem, gdyż wśród publiczności widział wiele znajomych twarzy.

- Jest to bardzo miłe, a jeśli chodzi o tremę, zdecydowanie nie jest większa niż podczas innych koncertów - wyjawił wiolonczelista.

Światowo w zamku   W programie znalazły się utwory muzyki poważnej. Marta Woynarowska /Foto Gość

Z kontynuacji cyklu Muzyka z Energią cieszy się dyrektor Muzeum-Zamku Tarnowskich Tadeusz Zych, zwłaszcza z obecności artystów wywodzących się z Tarnobrzega. 

- Powróciła trzecia edycja, a wraz z nią gościmy dzisiaj młodych artystów. I wyznam, że z pewnym wzruszeniem zauważyłem, iż sumując ich wiek, razem mają prawie tyle lat co ja, ale muzyka jest ponadczasowa i nie zna wieku - zauważył z uśmiechem Tadeusz Zych. - W tej edycji stawiamy przede wszystkim na nasze rodzime talenty, stąd obecność Krzysztofa Michalskiego, tarnobrzeżanina, niebywale uzdolnionego wiolonczelisty, który najczęściej koncertuje poza granicami Polski. Dlatego bardzo cieszymy się, że w swym napiętym kalendarzu znalazł czas, by być z nami. Chciałbym bardzo gorąco podziękować sponsorom, czyli Enei Połaniec, bo dzięki temu mogliśmy w poprzednich i obecnej edycji zaprosić wybitnych artystów, wykonujących bardzo różnorodną muzykę. Brzmiały bowiem kompozycje muzyki poważnej, ale także klezmerska, poezja śpiewana czy jazz - powiedział dyrektor Zych.

Światowo w zamku   Na bis zabrzmiało "Libertango" Piazzolli w wykonaniu na cztery ręce. Marta Woynarowska /Foto Gość

Kolejny koncert w ramach Muzyki z Energią już 9 września, podczas którego wystąpią soliści Polskiej Opery Królewskiej.

Przedsięwzięciu partneruje Enea Połaniec. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Tarnobrzega.


Krzysztof Michalski, obecnie słuchacz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris, jest uznawany za jednego z najzdolniejszych młodych wiolonczelistów, czego dowodzą liczne nagrody, jak chociażby tegoroczna I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Paryżu organizowanym przez Les Musicales du Centre. Ponadto muzyk w 2018 roku zdobył I nagrodę na Johansen International Competition for Young String Players w Waszyngtonie, dwa lata później III nagrodę na Brussels Cello Competition w Brukseli. Występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orchestra of the Technical University w Dreźnie, Tolima Department Symphony Orchestra w Ibagué (Kolumbia) czy Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w krajach europejskich, a także Ameryki Północnej i Południowej.

Edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym Tarnobrzegu, by kontynuować ją w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, a następnie na Uniwersytecie EAFT w Medellin w Kolumbii, gdzie w ramach stypendium studiował w czasie wakacji w 2015 i 2016 r. Od 2019 do 2021 był studentem Musica Mundi School w Waterloo w Belgii, którą ukończył najwyższą notą "Summa Cum Laude". Ponadto (2015-2017) uczestniczył w projekcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz (w latach 2017-2020) w programie Morningside Music Bridge organizowanym przez Calgary Philharmonic.

Nie mniejszymi osiągnięciami mogą się poszczycić artystki, z którymi wystąpił wiolonczelista.

Hanna Pozorska jest laureatką wielu liczących się konkursów skrzypcowych, w tym m.in. Grand Prix Ogólnopolskich Przesłuchań CEA . Zajęła VII miejsce na XIII International Russian Rotary Children’s Music Competition, zdobyła Grand Prix i Nagrodę Specjalną w XIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz, II miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Młody Paganini", Grand Prix w 4th  International Music Competition w Wilnie, I miejsce i Nagrodę Specjalną na XVII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G.Ph.Telemanna. Była uczestniczką międzynarodowego programu dla najwybitniejszych muzyków z całego świata - Morningside Music Bridge w Bostonie. Koncertowała w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, na Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Miralles Saal w Hamburgu. Występowała również podczas Rockport  Music Festival w USA oraz programie "From The Top" w Bostonie.

Chińska pianistka Yanjun Chen współpracowała z Orkiestrą Filharmonii w Szanghaju, Orkiestrą Filharmonii w Brighton i Orkiestrą Symfoniczną XinZhu. Występowała także w transmitował na żywo w Classic-FM, grając IV Koncert fortepianowy Rachmaninowa pod dyrekcją Edwarda Gardnera, głównego dyrygenta London Philharmonic Orchestra i Royal Academy of Music Symphony Orchestra.

Jest także laureatką licznych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistyczny "Santa Cecília" w Porto, jednego z najbardziej prestiżowych na świecie, gdzie w 2022 roku zdobyła I nagrodę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..