Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu będzie współpracować z uczelniami z Tarnopola i Siedlec.
Podpisanie umów z Narodowym Uniwersytetem Medycznym im. I. Ja. Horbaczewskiego w Tarnopolu w Ukrainie oraz Akademią Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach odbyło się podczas uroczystości wręczenia tegorocznym absolwentkom i absolwentom studiów pielęgniarskich I stopnia symbolicznych czepków.
Tarnopolski uniwersytet reprezentowała Svitlana Danchak, dyrektorka Instytutu Pielęgniarstwa, która przekazała rektor tarnobrzeskiej uczelni prof. Annie Szylar porozumienie podpisane przez rektora ukraińskiej instytucji, który, jako mężczyzna, z powodu toczącej się wojny nie może wyjeżdżać poza granice swego państwa.
Do idei zawarcia porozumienia skłoniła obie uczelnie przeszłość Tarnopola i Tarnobrzega, które w XVI wieku założyli przedstawiciele Leliwitów - ukraińskie miasto (wówczas leżące w województwie ruskim Rzeczypospolitej) lokował w 1540 roku hetman wielki koronny Jan Amor Tarnowski, zaś polskie - w 1593 roku przez Stanisława Tarnowskiego.
- Historia naszych miast Tarnopola i Tarnobrzega ma wspólne korzenie - oba zostały bowiem założone przez przedstawicieli rodu Tarnowskich, przez co oba mają ten sam herb - Leliwę. Aby to „rodzeństwo” miast trwało, narodził się pomysł porozumienia o współpracy istniejących w nich uczelni - wyjaśniła Svitlana Danchak.
Współpraca obejmie przede wszystkim wymianę doświadczeń w kształceniu pielęgniarek, organizowanie wspólnych konferencji, prowadzenia badań naukowych, jak również wymianę kadry dydaktycznej oraz studentek i studentów kierunków pielęgniarskich. Wymiana, jak zaznaczyła S. Danchak, będzie mogła być w pełni realizowana po zakończeniu wojny.
- Współpraca dla ukraińskiej uczelni jest szczególnie cenna w obecnym czasie, trudnym i tragicznym dla naszej ojczyzny. Potrzeba wymiany wiedzy i doświadczeń, bo w ten sposób można zdobywać nową wiedzę i umiejętności - podkreśliła Tetyana Andrukhiv, pochodząca z Tarnopola, ale od kilku lat pracująca jako pełnomocnik rektora do spraw cudzoziemców w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach, która reprezentowała dzisiaj jej rektor dr Bożenę Piechowicz.
Tetyana Andrukhiv jest również spiritus movens podjęcia współpracy pomiędzy obiema uczelniami.
- Pierwszy raz byłam w Tarnobrzegu w tutejszej uczelni w 2015 roku, kiedy gościłam w ramach międzynarodowej wymiany naukowej. Wówczas uświadomiłam sobie, jak wiele z przeszłości łączy nasze miasta - powiedziała T. Andrukhiv.
Tetyana Andrukhiv, pełnomocnik rektora do spraw cudzoziemców w Akademii Nauk Stosowanych Mazovia w Siedlcach, przekazała umowę o współpracy rektor PUZ w Tarnobrzegu prof. Annie Szylar. Marta Woynarowska /Foto GośćWagę współpracy międzyuczelnianej podkreśliła prof. Anna Szylar, rektor PUZ w Tarnobrzegu.
- Naturalnie rozwój uczelni to oczywiście rozwój infrastruktury, dydaktyki, zwiększanie liczby studentów, jak również kwestia nawiązywania współpracy z innymi szkołami wyższymi. Dzisiaj realizujemy bardzo ważne przedsięwzięcie, czyli zawarcie porozumienia z Narodowym Uniwersytetem Medycznym w Tarnopolu o współpracy, która otwiera szerokie horyzonty. Umowy podpisane z uniwersytetem w Tarnopolu i akademią w Siedlcach, gdzie prowadzone są studia pielęgniarskie, z pewnością będą korzystne dla rozwoju naszych uczelni - podkreśliła A. Szylar.
Ukraińska delegacja rano odwiedziła Muzeum-Zamek Tarnowskich, gdzie mogła bliżej poznać dzieje rodu Leliwitów, a także zgromadzone w instytucji zbiory, także związane z postacią założyciela Tarnopola.
- Emocje, jakie nam towarzyszyły podczas zwiedzania muzeum trudno ubrać w słowa. Poznaliśmy bowiem bliżej związki łączące nasze miasta. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Podziwiamy także to co udało się Polakom dokonać i tutaj, i w Tarnopolu, obecnie należącym do Ukrainy, ale kiedyś do Polski. To jest ta pamięć, która pozostaje na zawsze w sercach - wyznały wspólnie Svitlana Danchak i Tetyana Andrukhiv.
Oprócz podpisania umów o współpracy odbyło się również symboliczne przekazanie przez wicemarszałek podkarpacką Ewę Draus dotacji celowej w wysokości 160 tysięcy złotych, przyznanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.
- Posłuży ona na rozwój infrastruktury dydaktycznej, w tym przede wszystkim na zakup symulatora dla studentów ratownictwa medycznego - dodała rektor PUZ.