Nowy numer 17/2024 Archiwum

Nisko wczoraj i dziś

"Powiat niżański. Historia i współczesność" to pięknie wydana książkowa publikacja, której autorem jest lokalny regionalista Janusz Ogiński.

Na ponad 200 stronach autor opisał nie tylko ciekawą historię tego regionu, ale także pokazał dynamiczny rozwój niżańskiego powiatu, który reaktywowany został w 1999 r. – Publikacja pokazuje, iż nasz powiat odgrywał i nadal odgrywa istotną rolę polityczną, kulturalną i gospodarczą. Przykładem może być niedawno wybudowana droga Via Carpatia, a wcześniej Centralny Okręg Przemysłowy, a jeszcze wcześniej, w XVI i XVII wieku znakomicie działające porty rzeczne w Krzeszowie, Rudniku nad Sanem i Ulanowie, zwanym dziś „małym Gdańskiem” - powiedział starosta niżański Robert Bednarz.

Pierwszy historyczny dokument, w którym wymienione jest Nisko, powstał w kancelarii królewskiej Władysława III Warneńczyka. - Zapis ten pochodzi z 15 kwietnia 1439 r. i dotyczy porozumienia między królem a jego poddanym Mikołajem Czajką, podstarościm krakowskim - przypomniał J. Ogiński.

We wspomnianej publikacji można się zapoznać nie tylko z treścią tego dokumentu, ale też m.in. ze szczegółowym opisem bitwy ze Szwedami pod Niskiem autorstwa Samuela Pufendorfa z 1696 r. Książka pełna jest też interesujących zdjęć, w tym kamienicy w Ulanowie, nadal istniejącej, z balkonu której książę Józef Poniatowski przemawiał do mieszkańców podczas napoleońskiej kampanii.

Bardzo szczegółowo opisane jest również złote niżańskie półwiecze, które przypada na drugą połowę XIX wieku, kiedy Niskiem władała rodzina Resseguierów. Nie brakuje także opowieści o tragicznych momentach podczas II wojny światowej. Janusz Ogiński opisuje na przykład męczeńską śmierć ks. Marcina Kędzierskiego podczas pacyfikacji Jarocina; 12 czerwca 1943 r. został on dźgnięty przez Niemców sztyletem w plecy, a następnie wrzucony do płonącej plebani.

Jednakże powiat niżański to nie tylko bogata historia, ale również interesująca teraźniejszość. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza budowa Via Carpatia, której część przebiega przez ten powiat. 21 maja 2022 r.  połączyła ona Nisko nie tylko z Rzeszowem i Lublinem, ale też z Bułgarią, Rumunią i Grecją.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy