Nowy numer 17/2024 Archiwum

Tarnobrzeg. 40-milionowe inwestycje

Plac Bartosza Głowackiego, Skalną Górę, Tarnobrzeski Dom Kultury, Wozownię i Jezioro Tarnobrzeskie czekają znaczące zmiany.

Dzięki pieniądzom dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Tarnobrzeg, w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027, miasto będzie mogło przeprowadzić kilka dużych i potrzebnych inwestycji.

- Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego przewidziała Miejski Obszar Funkcjonalny składający się z Tarnobrzega, jako lidera przedsięwzięcia, oraz gmin: Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Gorzyce i Grębów. Jest to kontynuacja wspólnych przedsięwzięć naszych miejscowości, których efekty są dość widoczne. Przed nami nowa perspektywa unijna, zatem musimy być gotowi do przygotowania projektów pod kątem realizacji zadań wskazanych w Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych w tzw. 6. priorytecie, obejmującym inwestycje związane z ochroną, rozwojem i promowaniem publicznych walorów i usług turystycznych, dziedzictwa kulturowego i usług w dziedzinie kultury, dziedzictwa naturalnego i ekoturystyki poza obszarami Natura 2000 oraz z fizyczną odnową i bezpieczeństwem przestrzeni publicznych - informował podczas konferencji prasowej Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Tarnobrzeg. 40-milionowe inwestycje   O planowanych inwestycjach mówili na konferencji prasowej prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz Joanna Kozub, naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega. Marta Woynarowska /Foto Gość

Na realizację tych inwestycji MOF Tarnobrzega pozyskał 16 437 546 euro, zaś samo miasto 7 676 695 euro. Planowane działania obejmą cztery zasadnicze obszary, a szacowana wartość ich realizacji to ok. 41 500 000 złotych.

Jednym z nich jest Jezioro Tarnobrzeskie, nad którym będzie kontynuowana realizacja przyjętej już wcześniej koncepcji.

- Prace obejmą budowę miejsc dla kamperów i pola namiotowego, pasażu handlowo-usługowego, mola, chodnika obok mariny oraz pomostów przy punktach gastronomicznych - informowała Joanna Kozub, naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega. - Drugim zadaniem, planowanym od lat, jest modernizacja Tarnobrzeskiego Domu Kultury, części powstałej w latach 70. ubiegłego wieku. I tu remontowi zostaną poddane: scena, sala widowiskowa, zaplecze sceniczne, hall, zaplecze sanitarne oraz główne wejście.

Tarnobrzeg. 40-milionowe inwestycje   Nad Jeziorem Tarnobrzeskim powstanie molo. Urząd Miasta Tarnobrzega

W ramach działań obejmujących przestrzeń publiczną zmodernizowany zostanie plac Bartosza Głowackiego oraz zagospodarowane tereny Skalnej Góry.

- W kwestii zmian serca miasta spotkałem się z uczniami Zespołu Szkół nr 2 z klas Technikum Architektury Krajobrazu, prosząc ich o przygotowanie do września koncepcji tego miejsca jako zielonego i niebieskiego, czyli wykorzystującego roślinność i wodę, a zatem do wprowadzenia większej ilości drzew, miejsc zielonych oraz wybudowania nowej fontanny. Na bazie ich propozycji projektanci będą mogli opracować konkretny plan. Mamy fundusze, więc możemy przystąpić do jego przebudowy, bo tu już sama modernizacja nie wystarczy - zauważył prezydent miasta.

Na Skalnej Górze natomiast, zgodnie z postulatami mieszkańców, ma powstać tężnia wraz z infrastrukturą towarzyszącą, czyli toaletami i małą architekturą.

Tarnobrzeg. 40-milionowe inwestycje   Wizualizacja mola. Urząd Miasta Tarnobrzega

Czwartym obszarem, który będzie poddany modernizacji, jest budynek zajmowany przez Wozownię Fram, czyli dawne stajnie i ujeżdżalnia w zespole zamkowo-pałacowym w Dzikowie.

- To miejsce tętniące życiem, w którym w każdy weekend coś się dzieje, dlatego należy go uczynić jeszcze bardziej przyjaznym i przystosowanym dla odwiedzających je i występujących tam osób poprzez remont pomieszczeń wewnętrznych - dodał D. Bożek.

Wnioski na wymienione zadania będą składane w drugim lub trzecim kwartale przyszłego roku. Zakończenie wszystkich inwestycji przewidziane jest na koniec 2025 roku.

Tarnobrzeg. 40-milionowe inwestycje   Wizualizacja kładki z wału wiślanego nad Jezioro Tarnobrzeskie. Urząd Miasta Tarnobrzega

Prezydent poinformował także o umowie zawartej przez miasto w kwietniu tego roku z samorządem województwa podkarpackiego na zadania realizowane przez województwa podkarpackie, lubelskie, mazowieckie i świętokrzyskie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 w ramach projektu "Blue Valley - Wiślanym Szlakiem". Przewiduje on budowę ścieżek rowerowych oraz infrastruktury kajakowej i kamperowej wzdłuż Wisły i Sanu. W jego ramach w Tarnobrzegu planowana jest budowa trasy na wale z Nagnajowa do przeprawy promowej wraz z estakadą łączącą wiślany wał z Jeziorem Tarnobrzeskim. Termin zakończenia tej inwestycji nie jest jeszcze dokładnie określony, będzie on bowiem realizowany w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy