Blisko 400 młodych i bardzo młodych wykonawców z całej Polski zjechało do Baranowa Sandomierskiego.
Miniony weekend stał bowiem pod znakiem XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej "Dziecko w Folklorze" 2023.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z ilości zgłoszeń. Dwieście osób pierwszego dnia i dwieście drugiego, zatem nie schodzimy z poziomu z lat poprzednich. Mamy uczestniczki i uczestników z różnych rejonów Polski. Są stali bywalcy, ale także pojawiły się zespoły oraz solistki i soliści goszczący na naszej scenie po raz pierwszy, jak Zespół "Gzuby z Pelplińskiej Dwójki" reprezentujący Pelplin, Zespół Pieśni i Tańca "Mali Lasowiacy" ze Stalowej Woli czy "Mali Powiślanie" z Koprzywnicy. Tradycyjnie licznie pojawili się reprezentanci Podhala i Spiszu, a także z województwa podkarpackiego - mówił Mirosław Smykla, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Baranowie Sandomierskim.
Przesłuchania konkursowe odbywały się w sobotę oraz niedzielę, a oceniało jury w składzie - prof. Jan Adamowski - przewodniczący, dr Jolanta Dragan i dr Kinga Strycharz-Bogacz.
W sobotni wieczór poznano laureatki i laureatów dwóch kategorii.
Gospodarzy reprezentowały dwie małe Lasowiaczki... Marta Woynarowska /Foto GośćW gronie solistów najwyżej zostali ocenieni ex aequo Maciej Łukaszczyk-Capowski z Zakopanego i Alicja Wąsek z Modliborzyc. Trzecie miejsce jury przyznało Magdalenie Lis, a wyróżnienie Julii Babuli - dla obu dziewczynek reprezentujących gospodarzy był to festiwalowy debiut.
... które mogą uznać swój debiut za udany, dostrzeżone zostały bowiem przez jury. Marta Woynarowska /Foto GośćWśród grup śpiewaczych komisja przyznała trzy pierwsze nagrody, które przypadły Dołhobrodzkim Zadułyńcom z Dołhobród, Dziecięcemu Zespołowi z Bukowej oraz Grupie Śpiewaczej "Małe Magurzanki" z Łodygowic. Wyróżnienie otrzymał występujący po raz pierwszy na baranowskim festiwalu zespół "Mali Powiślanie" z Koprzywnicy.
W niedzielę natomiast na scenie prezentowały się kapele, instrumentaliści, zespoły obrzędowe oraz zespoły taneczne.
W kategorii tych ostatnich pierwszą nagrodę zdobył Zespół Regionalny "Mali Magurzanie" z Łodygowic. W gronie zespołów obrzędowych przedstawiających widowiska sceniczne oparte na motywach obrzędów i zwyczajów jury najwyżej oceniło Zespół Folklorystyczny "Dziatki z Chatki" z Zakliczyna. Pierwsze miejsce wśród kapel zajęła Kapela Dziecięca "Jutrzenka" z Zakopanego, zaś w gronie instrumentalistów komisja przyznała dwie pierwsze nagrody Przemysławowi Dyndałowi z Majdanu Sieniawskiego i Franciszkowi Topór-Futerowi z Zakopanego.
Zespół "Mali Powiślanie" z Koprzywnicy. Marta Woynarowska /Foto GośćPełny protokół z wszystkimi nagrodzonymi i wyróżnionymi solistami zespołami znajduje się na stronie internetowej MGOK w Baranowie Sandomierskim (TUTAJ).
- Cieszy to, że utrzymuje się pewien trend zainteresowania i powrotu do korzeni, kultywowania lokalnych tradycji wśród dzieci, co wcale nie jest łatwe, o czym doskonale wiemy z własnego podwórka. Udało się nam znaleźć w tym roku tylko dwie nasze reprezentantki, więc jest bolączką, że nie mamy dużego przedstawiciela na festiwalu, ale jest nadzieja, że dzięki paniom z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki powstaną Małe Lasowiaczki. Może uda się to już za rok na jubileuszową trzydziestą edycję - dodał dyrektor baranowskiego MGOK.
Przesłuchania festiwalowe poprowadziły Barbara Sroczyńska i Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego "Lasowiaczki". Marta Woynarowska /Foto GośćWiele zespołów, które przyjechały do Baranowa Sandomierskiego, działa od lat, a poziom, jaki prezentowały na scenie, zawdzięczają wytrwałej pracy.
- Dzieci przez cały rok uczestniczą w zajęciach muzyczno-tanecznych prowadzonych w naszej ochronce przez Agnieszkę Róg. Przygotowują różne układy taneczne, które mogą później zaprezentować podczas festiwali folklorystycznych. Do Baranowa przyjechaliśmy z tańcami przeworskimi i śląskimi. Zaprezentowała je Grupa Tańca Ludowego "Biedronki", do której należą 6- i 7-latki, ale nasze dzieciaczki już od najmłodszych, czyli trzylatków, uczestniczą w zajęciach, dających im wiele radości. W festiwalu "Dziecko w folklorze" uczestniczymy od kilku lat, udało się nam nawet znaleźć w gronie laureatów, a w tym roku otrzymaliśmy wyróżnienie - mówiła s. Barbara Szeliga, dyrektorka Publicznego Przedszkola w Ropczycach, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej (dębickich).
Festiwalowi towarzyszyły tradycyjnie dodatkowe wydarzenia, w tym koncert folkowego zespołu Krzikopa, grającego własne, nowoczesne aranżacje śląskich melodii ludowych.