Nowy numer 49/2023 Archiwum

Uczcili Dzień Krwiodawcy

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy w Tarnobrzegu oddano hołd tym, którzy dzielą się z innymi tym, co najcenniejsze.

Obchody odbyły się przy odsłoniętym w ubiegłym roku pomniku Honorowych Dawców Krwi, stojącym przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Kochanowskiego. Uczestniczyli w nich członkowie tarnobrzeskiego Klubu Honorowych Dawców Krwi "Barbórka" oraz uczennice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3, którym powierzono opiekę nad monumentem.

- Święto krwiodawców zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia i jest wyrazem szacunku i uznania dla osób oddających krew, by ratować ludzkie życie - mówił Zbigniew Dendura, wiceprezes Klubu Honorowych Dawców Krwi "Barbórka" i jednocześnie pomysłodawca pomnika, o powstanie którego zabiegał przez dłuższy czas. - My, jako tarnobrzescy krwiodawcy, zrzeszeni w jedynym działającym w mieście klubie dawców krwi, liczącym już 55 lat, mamy zaszczyt reprezentować całe środowisko zaangażowane w oddawanie tego najcenniejszego życiodajnego płynu. Spotykamy się dzisiaj przy jednym z nielicznych w kraju pomników upamiętniających krwiodawców. Świętujemy skromnie, chodzi bowiem tylko o złożenie hołdu tym, których nie ma już wśród nas, i tym, którzy nadal dzielą się swoją krwią z potrzebującymi pomocy. Chcielibyśmy także zachęcić młodzież, by poszła w ich ślady, gdyż wiadomo, czym jest krew - niezastąpionym lekiem - zaznaczył Z. Dendura.

Uczcili Dzień Krwiodawcy   W obchodach uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnobrzegu. Dominik Siatrak /Radio Leliwa

Delegacje tarnobrzeskich krwiodawców oraz społeczności SP nr 3 złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Autorem projektu monumentu jest tarnobrzeski rzeźbiarz Jan Chmielowiec, natomiast model wykonał i odlał w brązie krakowski artysta Michał Batkiewicz, jednocześnie jego fundator. Odsłonięcie odbyło się 4 lipca ubiegłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy